عکس مسجد چوبی ضدزلزله در نیشابور

مسجد چوبی نیشابور و مساجد چوبی نیشابور و روستای مسجد چوبی نیشابور و مسجد چوبی نیشابور و آدرس مسجد چوبی نیشابور و پلان مسجد چوبی نیشابور و دهکده و مسجد چوبی نیشابور و عکس مسجد چوبی نیشابور

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری ایران وی، مسجد چوبی واقع در روستای چوبی نیشابور از سازه های ضد زلزله و یکی از جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی است.

مسجد چوبی ضدزلزله در نیشابور+عکس

این مسجد، اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان می باشد که در دهکده چوبین واقع در نیشابور ساخته شده است .

این بنا 200 متر مربع وسعت دارد و سقف آن به صورت شیروانی می باشد. دو مناره آن 13 متر از سطح زمین ارتفاع و وزن هر یک تقریباً 4 تن می باشد. شکل ظاهری آن به صورت کشتی ای وارونه بر زمین است. در ساخت این مسجد که حدود 2 سال طول کشیده است، 40 تن چوب استفاده شده است.
مسجد

مسجد چوبی ضد زلزله

مسجد چوبی این دهکده نه تنها در ایران بلکه در جهان بی نظیره، این مسجد می تواند تا 8 ریشتر زمین لرزه را تحمل کند و بنای آن به گونه ای است که تا صدها سال دیگر نیز آسیب نخواهد دید .

مسجد

مسجد چوبی ضد زلزله جهان 

قابل ذکر است که محلی که در آن مسجد ساخته شده، بسیار موریانه خیز است، اما راهکارهایی برای جلوگیری از اثرات مخرب چوب خواران به کار گرفته شده است، بطوریکه به عنوان نمونه، خانه سازنده مجموعه با عمر بیش از20 سال، از آسیب چوب خواران به دور مانده است. برای ماندگاری دراز مدت دیواره های خارجی در برابر نزولات آسمانی، چوبهای ویژه با فرآوری خاص استفاده شده است.

مسجد

مسجد چوبی ضد زلزله جهان در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *