عوارض رابطه دهانی باعث سرطان گرفتن سر و گردن مردان

عوارض رابطه ی دهانی چیست؟عوارض رابطه دهانی برای مردان چگونه است و عوارض رابطه دهانی برای زنان چطور است؟ برای مشاهده عوارض رابطه دهانی برای زنان و مردان رابطه دهانی و عوارض آن به ادامه مطلب بروید

عوارض رابطه ی دهانی چیست؟

عوارض رابطه دهانی چیست

یک مطالعه نشان می‌دهد که خطر ابتلا به تومورهای سر و گردن ناشی از عفونت HPV برای این گروه از مردان به ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که سیگار کشیدن و رابطه‌ی جنسی دهانی، خطر ابتلا به سرطان سر و گردن را در مردان افزایش می‌دهد.
افزایش خطر ابتلا به سرطان در مردان با رابطه‌ جنسی دهانی

عامل اصلی، انتقال سویه‌های دهانی ویروس پاپیلومای انسانی مرتبط با سرطان (hpv) است که می‌تواند از شیوه رابطه جنسی دهانی منتقل شود.

در واقع مردانی که سیگار می‌کشند و با ۵ یا تعداد بیشتری شریک جنسی ، رابطه‌ی جنسی دهانی دارند، بالاترین ریسک ابتلا به یک نوع سرطان سر و گردن، معروف به سرطان پشت گلو را خواهند داشت.

دکتر اوتیس براولی، مدیر ارشد پزشکی در بررسی مطالعه‌ی جدید گفت: «بنظر می‌رسد احتمال بروز عفونت hpv دهانی در میان مردان سفیدپوست در دهه‌ی ۵۰ و ۶۰ زندگی‌شان افزایش می‌یابد،» احتمالا به علت افزایش پذیرش رابطه‌ی جنسی دهانی.

با این حال محقق ارشد اَمبر دسوزا می‌گوید که برای اکثر افراد، خطر ابتلا به سرطان سر و گردن مرتبط با hpv همچنان بسیار پایین است. او دانشیار اپیدمیولوژی در دانشکده‌ی بهداشت عمومی جانز هاپکینز در بالتیمور است.

دسوزا افزود که این ریسک در میان زنان و افراد غیرسیگاری و آنهایی که با افراد معدودی رابطه‌ی جنسی دهانی دارند، بسیار کمتر است.

دسوزا می‌گوید: «یافته‌های جدید باید به مردم اطمینان دهد که شیوع hpv دهانی سرطان‌زا در میان اکثر گروه‌ها پایین است.»

اما برخی از گروه‌ها ریسک ابتلای بالاتری دارند. یک مطالعه‌ی اخیر دریافت که ۱۱ میلیون مرد آمریکایی به hpv دهانی مبتلا هستند. این یعنی از هر ۹ مرد آمریکایی بین ۱۸ تا ۶۹ سال، یک نفر آلوده است.

عوارض رابطه دهانی برای مردان چگونه است

براولی می‌گوید که این افزایش تا حدی نتیجه‌ی انقلاب جنسی در ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ است. او گفت: «افزایش رابطه‌ ی جنسی دهانی به افزایش تعداد افراد مبتلا به hpv دهانی منجر شد.»

برای این مطالعه‌ی جدید، تیم دسوزا اطلاعات بیش از ۱۳ هزار فرد بین ۲۰ تا ۶۹ سال را که در یک بررسی بزرگ توسط دولت فدرال شرکت کرده بودند و برای عفونت hpv دهانی مورد آزمایش قرار گرفته بودند، بررسی کرد.

این بررسی روی گروهی از افراد از سراسر کشور انجام شد، بنابراین احتمال دارد اکثر شرکت‌کنندگان مردی که گفتند یک شریک فعال در رابطه‌ی جنسی دهانی بودند، فقط افرادی بودند که به این کار علاقه داشتند.

برای پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان بواسطه‌ی عفونت hpv دهانی، محققان از تعداد مرگ‌ها و موارد سرطان پشت گلو که در دفاتر ثبت سرطان ایالات متحده موجود بودند، استفاده کردند.

عوارض رابطه دهانی : محققان دریافتند در مردان و زنانی که یک شریک جنسی دهانی داشتند (یا اصلا رابطه ی جنسی دهانی نداشتند) کمترین شیوع hpv دهانی سرطان‌زا مشاهده شد.

میزان ابتلا به عفونت hpv در سیگاری‌ها و همچنین در هنگامی که تعداد شرکای جنسی دهانی بیش از ۲ نفر بود، افزایش یافت اما این مقادیر هنوز هم پایین بودند.

تیم دسوزا دریافتند که این خطر در میان مردانی که سیگار می کشیدند و ۲ تا ۴ شریک جنسی دهانی داشتند، به‌طور چشمگیری افزایش یافت و به ۷ درصد رسید. این خطر در میان مردانی که سیگار نمی‌کشیدند اما بیش از ۵ شریک جنسی دهانی داشتند، به حدود ۷٫۵ درصد افزایش یافت.

و یافته‌ها نشان داد که بیشترین ریسک (نزدیک به ۱۵٪) در میان مردانی دیده شد که سیگار می کشیدند و بیش از ۵ شریک جنسی دهانی داشتند.

دسوزا می‌گوید بیش از ۱۰۰ نوع hpv وجوددارد اما تنها تعدادی از آنها باعث سرطان از جمله سرطان دهانه‌ی رحم می شوند.

براولی می‌گوید اکثر افراد مبتلا به hpv دهانی در عرض حدود ۹ ماه به‌طور طبیعی از شر آن خلاص می‌شوند. او می گوید: «اما برخی از افرادی که دچار این عفونت می شوند، آن را برای ۲۰ تا ۳۰ سال نگه می‌دارند. آنها همان افرادی هستند که در نهایت به سرطان سر یا گردن یا دهانه‌ی رحم مبتلا می شوند.»

دسوزا می گوید هر سال حدود ۱۶۵۰۰ مورد سرطان پشت گلو تشخیص داده می‌شود. از این تعداد، ۱۱۵۰۰ (۷۰ درصد) به عفونت hpv مربوط هستند.

دسوزا میگوید که غربالگری برای عفونت hpv دهانی، پاسخ این مشکل نیست چون این سرطان‌ها بسیار نادر هستند. او توضیح می‌دهد: «آزمایش‌های فعلی می‌توانند افراد آلوده به hpv را شناسایی کنند اما ریسک ابتلا به سرطان در آینده را به‌خوبی پیش‌بینی نمی‌کنند.»

براولی می‌گوید که یک روش پیشگیری ساده برای این مشکل وجود دارد: واکسن hpv. تزریق این واکسن در سنین پایین از فرد در برابر سرطان دهانه‌ی رحم و سرطان مقعد محافظت می‌کند و به احتمال زیاد از سرطان سر و گردن نیز جلوگیری می نماید.»

براولی می‌گوید امید است که با گذشت زمان، کودکان بیشتری تحت این واکسیناسیون قرار بگیرند و سرطان‌های ناشی از hpv تا حد زیادی کاهش یابند.

پتی گراویت، استاد گروه بهداشت جهانی می‌گوید که ارتباط بین hpv دهانی و سیگار کشیدن، روشن نیست.

گراویت می‌گوید: «بین سیگار کشیدن و سرطان دهانه رحم نیز رابطه وجود دارد بنابراین احتمالا سیگار کشیدن و hpv در تعامل با هم باعث افزایش خطر سرطان می شوند.»

این گزارش در ۲۰ اکتبر در سالنامه‌ی آنکولوژی منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *