آیا می دانید گوگل از اندروید سیستم عامل رایگان تلفن همراه درآمد میلیاردی دارد؟

درآمد گوگل از اندروید چگونه است؟ شرکت گوگل به غیر از موتور جستجوی خود در زمینه های مختلفی سرمایه گذاری کرده است که یکی از معروفترین آنها ساخت سیستم عامل موبایل اندروید است که این روزها بیش از 80% بازار موبایل را تصاحب کرده است . نکته جالب در این بین این است که اندروید متن باز بوده و بصورت کاملا رایگان عرضه می شود ولی با این حال گوگل از اندروید درآمد میلیاردی دارد ! میپرسید چگونه؟ ادامه مقاله را بخوانید تا بیشتر بدانید

درآمد گوگل از اندروید چگونه است؟

درآمد گوگل از اندروید چگونه است؟

سیستم عامل اندروید در تمام جهان استفاده می‌شود اما استفاده از آن رایگان است و گوگل از روش های مختلفی از این سیستم عامل کسب درآمد می‌کند. برای آنکه نشان دهید یک کسب ‌و کار یا الگوی تجاری تا چه اندازه در کار خود موفق بوده است، باید به سراغ کسب ‌و کارهای بزرگی بروید که با اتخاذ بهترین الگوهای مدیریتی و اجرایی موفق شده‌اند در حوزه کاری خود به موفقیت برسند.

در این میان، شاید گوگل بهترین مثالی است که می‌توان به آن اشاره کرد.اگر به تاریخچه سیستم‌ عامل اندروید نگاهی داشته باشید، به‌خوبی مشاهده می کنید گوگل از همان ابتدای کار به سیستم‌ عامل اندروید به‌عنوان زیرساختی برای نفوذ بیش از پیش در بازار و افزایش کاربران شبکه های اجتماعی نگاه می کرد.

درست در همان مکانی که خود پیش‌گام آن بوده و بیشترین سود را از آن به دست آورده است، یعنی وب! گوگل به تولیدکنندگان تجهیزات سخت‌افزاری پیشنهاد داد اندروید را به ‌طور رایگان در محصولات خود به کار گیرند. رویکردی که در عمل سیستم‌ عامل ویندوز را تحت‌الشعاع قرار داد. در ادامه، با تبلیغات گسترده کاربران را متقاعد ساخت تا از گوشی‌های هوشمند خود در ارتباط با شبکه های اجتماعی استفاده بیشتری کنند و به این شکل سود‌آوری بیشتری را عاید خود کرد.

کدام‌یک باارزش‌تر هستند، اندروید یا iOS؟

به نظر می‌رسد جواب‌گویی به این سؤال ساده باشد. سودآوری اندروید با iOS قابل قیاس نیست. گوگل مدت‌ها است وقت خود را صرف اندروید و ترویج ساختار مربوط به آن کرده است، این تمرکز مثال‌زدنی باعث شده است تا اندروید در مقایسه با iOS به سکوی غالب گوشی‌های هوشمند تبدیل شود،

به طوری که با استناد به گزارش منتشر شده از جانب IDC دقیقاً 85درصد از بازار سیستم ‌عامل‌های همراه را از آن خود کرده است. «شکل 1» اندروید در قلب استراتژی‌های موبایلی گوگل قرار دارد و هرچند بازیگران دیگری همچون آمازون سعی میکنند اندروید را در پشت سرویس‌های سفارشی خود پنهان سازند،

اما واقعیت این است که هر دستگاه اندرویدی به ‌طور مستقیم به سرویس‌های گوگل همچون جست‌وجو، نقشه‌ها، جی‌میل و سرویس‌های دیگر این شرکت متصل می‌شود.

گوگل چطوری از اندروید کسب درآمد میکند؟

این حرف درست است که گوگل بخش اعظمی از درآمد خود را از تبلیغات و جست‌وجوها به دست می‌آورد، اما اندروید مهمترین بازیگری است که گوگل در ارائه تلفن‌های همراه در اختیار دارد و روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده است. سودآوری اندروید برای گوگل به اندازه‌ای عمده بوده است که چندی پیش شرکت اوراکل از گوگل شکایت کرد و مدعی شد گوگل از زمان ارائه اندروید چیزی حدود 31 میلیارد دلار سودآوری داشته است.

اما در دو مورد از ابتکار‌های مرتبط با جاوا که از سوی اوراکل به ثبت رسیده است، بدون کسب اجازه در سیستم‌ عامل اندروید استفاده کرده است. برای همین گوگل باید غرامت این برداشت غیرمجاز را پرداخت کند. همچنین، برای آنکه بتواند از این قابلیت‌ها در آینده نیز استفاده کند،

باز باید هزینه بهره‌برداری از این ویژگی‌ها را به اوراکل پرداخت کند. کش ‌و قوس‌های فراوان این داستان درنهایت باعث شد تا قاضی دادگاه دستور دهد گوگل یک رقم پیشنهادی را برای اجتناب از محاکمه پیشنهاد کند. تصمیمی که گوگل با اکراه آن‌ را قبول کرد. پس از اعلام رقم پیشنهادی اوراکل بلافاصله آن را رد و اعلام کرد این رقم از سوی گوگل خیلی ناچیز است.

فشار وارد شده از سوی دو طرف باعث شد تا پرونده به هیئت منصفه عودت داده شود. جلسه‌ای که در تاریخ 16 آوریل سال جاری میلادی برگزار شد. گوگل پیشنهاد داده بود رقم 2.8 میلیون دلار غرامت بابت به‌کارگیری دو ابتکار به اوراکل پرداخت کند. این رقم به فاصله بهره‌برداری از این ابتکار‌ها در خلال سال‌های 2008 تا 2011 پیشنهاد شده بود. همین طور، گوگل قبول کرد به‌ازای هر دستگاه اندرویدی فروخته شده

مبلغی را تا زمانی که تاریخ اختراعات منقضی می شود به اوراکل پرداخت کند. این بازه زمانی در آوریل 2018 میلادی آخر خواهد پذیرفت. صرف نظر از رأی نهایی، طرح این شکوایه یک نکته را به‌خوبی روشن می‌سازد. ساختار متن باز اندروید برای گوگل سودآوری هنگفتی داشته است، اما این اتفاق چطوری رخ داده است؟

با توجه به اینکه اندروید برای هر OEM به‌شکل رایگان ارائه می شود، بسیاری این پرسش را مطرح میکنند که سود میلیارد دلاری گوگل از اندروید چطوری به دست آمده است؟ تعداد زیادی از کارشناسان معتقدند گوگل از شیوه تبلیغات موبایلی و فروش برنامه‌های کاربردی به این سودآوری هنگفت از اندروید دست پیدا کرده است.

تبلیغات حرف اول را می‌زنند، اندروید همه ی ی‌چیز را آماده کرده است

هیچ شرکتی همچون گوگل قادر نیست از تبلیغات کسب درآمد و از اندروید به‌عنوان ابزاری در این زمینه استفاده کند. اوراکل در این ارتباط گفته است شرکت گوگل در سال 2014 میلادی موافقت کرده بود مبلغ یک میلیارد دلار به اپل پرداخت کند تا در مقابل در آی‌فون و آی‌پاد موتور جست‌وجوگر پیش‌فرض

این شرکت به کار گرفته شود. بدیهی است تا زمانی که تبلیغات سود سرشاری را عاید گوگل ‌کنند، برای مدیران ارشد گوگل تفاوتی نمیکند کدام‌یک از سکو‌های اندروید یا iOS از سوی کاربران به کار گرفته شوند. به نظر میرسد نمایش تبلیغات برای کاربران iOS بهتر از نمایش تبلیغات برای کاربران اندرویدی جواب میدهد.

به‌خاطر اینکه احتمال خرید آنلاین از سوی کاربران iOS در مقایسه با کاربران اندروید در زمان نمایش تبلیغات بیشتر است. با وجود این، گوگل باز هم از کاربران اندرویدی غافل نشده است. این شرکت در جریان برگزاری کنفرانس I/O سال جاری اعلام کرد بیش از 2 میلیارد دستگاه اندرویدی در سراسر جهان فعال هستند، در نتیجه اگر هریک از این کاربران تنها مبلغ کوچکی را هزینه کنند، باز هم سود کلانی عاید گوگل می‌شود.

مهم‌تر آنکه سودی که گوگل از تأثیرگذاری تبلیغات بر کاربران اندرویدی به دست می‌آورد، خالص است و به هیچ شرکتی پول اضافی پرداخت نمیکند. گوگل از شیوه نشان دادن تبلیغات از درون برنامه‌های کاربردی و آنلاین به کاربران نیز کسب درآمد می‌کند. همچنین،

در سرویس‌های پرمخاطبی همچون یوتیوب، نقشه گوگل و جی‌میل نیز از تبلیغات بهره میبرد. با توجه به اینکه کاربران از شیوه دستگاه‌های اندرویدی و با حساب‌های کاربری خود از سرویس‌ها استفاده می‌کنند، به عالی‌ترین شکل ممکن اطلاعات مورد نیاز گوگل را در اختیارش قرار میدهند. در نتیجه گوشی‌های اندروید دقیق‌ترین اطلاعات و شخصی‌ترین اطلاعات را در اختیار گوگل قرار می‌دهند.

همین طور، زمانی که کاربران روی گوشی‌های اندرویدی خود تبلیغات به نمایش درآمده را انتخاب می‌کنند، به‌ طور خودکار پول‌ها را به‌سمت گوگل روانه می‌کنند. در مقطع فعلی میزان سودآوری گوگل از تبلیغات موبایلی کمتر از کامپیوترهای شخصی است. اما به‌مرور زمان که ذائقه مردم تغییر میکند و به‌سمت دستگاه‌های همراه متمایل می شود، این وضیعت روند معکوس به خود خواهد گرفت. به همین خاطر است که گوگل اندروید را کاملاً به‌روز نگه داشته است.

برنامه‌های کاربردی

برنامه‌های کاربردی دومین منبع درآمد اصلی گوگل به تعداد می‌روند. روال کار گوگل در ارتباط با فروشگاه پلی‌استور به این شکل است که 30 درصد از سود فروش ترویج‌دهندگان را دریافت میکند و در مقابل زیرساخت مربوط را در اختیار ترویج‌دهندگان قرار می‌دهد.

با این حال، گزارشی که در سه ماه انتهایی سال 2016 میلادی منتشر شد، نشان میدهد درآمد اپ‌استور اپل دو برابر بیشتر از مجموع درآمدهای گوگل‌پلی بوده است. در شرایطی که تعداد برنامه‌های کاربردی و کاربران اندروید بیشتر از iOS بوده است، اما باز هم این کاربران اپل هستند

که تمایل دارند برای خرید نرم‌افزارهای مورد نیاز خود هزینه کنند. «شکل 2» با وجود این، باز هم ساختار فروشگاه گوگل به‌واسطه 2 میلیارد کاربر فعال ماهانه، سود کلانی را عاید این شرکت میکند. رویکردی که مایکروسافت نیز با ارائه ویندوز 10 اس و فروشگاه ویندوز به‌دنبال آن است. اما به نظر میرسد با توجه به رشد اندروید این روند در سال‌های آینده کمی بهتر خواهد شد.

جایگاه محصولات چند‌رسانه‌ای در پلی‌استور

فروشگاه پلی‌استور محدود به برنامه‌های کاربردی نیست. در این فروشگاه انواع مختلفی از فایل‌های چند‌رسانه‌ای و بازی‌ها نیز به فروش می‌رسد. با توجه به میلیون‌ها کاربر این فروشگاه و کاربرانی که حق اشتراک پرداخت می‌کنند، گوگل از شیوه اندروید و به شیوه غیرمستقیم به سودآوری کلانی دست پیدا می‌کند.

به‌دنبال ایجاد زیرساخت باشید

در این بین، نباید از محصولات سخت‌افزاری تولیدی این شرکت همچون گوشی‌های هوشمند و اندروید پی که بر پایه این ساختار آماده می‌شوند و سکوی‌ اینترنت اشیا Android Things گوگل غافل شویم. گوگل یک زیرساخت متن باز را آماده و در ادامه از شیوه برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها و موافقت‌نامه‌هایی که با تولیدکنندگان منعقد کرده از ساختار اندروید به‌شکل مستقیم درآمدزایی میکند. درست به همان شکلی

که در مقاله «چطوری می‌توانیم از نرم‌افزارهای متن ‌باز کسب درآمد کنیم؟» به آن اشاره کردیم، گوگل نیز همانند با همین تکنیک زیرساخت مربوط را ایجاد کرده و سرویس‌های مرتبط با آن را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده و در ادامه موفق شده است به سودآوری میلیارد دلاری برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *