وقوع زلزله 7 ریشتری در استرالیا و هشدار احتمال وقوع سونامی

وقوع زلزله 7 ریشتری در استرالیا و هشدار احتمال وقوع سونامی

احتمال وقوع سونامی در استرالیا

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، مرکز زمین شناسی آمریکا اعلام کرد که این زمین لرزه حدود 82 کیلومتری شرقی جزیره لویالتی که جمعیت چندانی در آن حضور ندارند را ساعت 10:45 دقیقه صبح امروز به وقت محلی رخ داده است.

زلزله 7 ریشتری ، زمین لرزه

مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام با صدور هشدار سونامی اعلام کرد که امواج حاصل از این سونامی تا شعاع 300 کیلومتری اطراف محل وقوع این زلزله را تحت تاثیر قرار می دهد.

کالدونیای جدید به پایتختی «نومئا» مجموعه‌ای از جزایر تحت تملک فرانسه در اقیانوس آرام است که در شرق استرالیا و جنوب غرب اقیانوس آرام قرار دارند.

اگرچه از تلفات احتمالی این زلزله تا به حال گزارشی ارائه نشده، اما ساکنان این منطقه اعلام کرده اند که از شب گذشته چندین لرزش را پیش از وقوع این زلزله احساس کرده اند به گونه ای که خودروهای پارک شده شروع به لرزیدن کرده و مردم از خانه های خود به بیرون فرار کرده اند.

بر اساس این گزارش، وجود خسارات در بخش هایی از محل وقوع این زلزله اجتناب ناپذیر است.

زلزله روز دوشنبه پس از مجموعه ای از لرزش هایی رخ داد که در هفته های گذشته جزیره لویالتی را لرزانده بود از جمله یک زلزله 6.8 ریشتری که پایان ماه گذشته در این منطقه رخ داد.

«کالدونیای جدید» روی «حلقه آتش» اقیانوس آرام قرار گرفته و اغلب شاهد فوران آتشفشان و زمین لرزه های با قدرت های گوناگون است.

با توجه به اینکه کانون زلزله زیر دریا بود سونامی کوچکی به طرف کالدونیای جدید و وانواتو در نزدیکی آن شکل گرفت.

مرکز هشدار سونامی هم برای سواحل تا شعاع 300 کیلومتری کانون زلزله هشدار سونامی صادر کرد اما پس از آن اعلام کرد خطر تا حد زیادی برطرف شده است.

زلزله روز دوشنبه دومین زلزله شدید در این منطقه در کمتر از 12 ساعت و سومین زلزله در این منطقه طی یک ماه گذشته به شمار می رود.

احتمال سونامی در شرق آسیا به علت وقوع زلزله 7 ریشتری

 زمین لرزه ای به بزرگی 7 درجه در مقیاس ریشتر جزیره ماره از توابع «کالدونیای جدید» تحت کنترل فرانسه را لرزاند.مرکز زمین شناسی آمریکا با اعلام این خبر افزود:پس لرزه ای با قدرت 5.1 ریشتر نیز ساعتی بعد در 14 کیلومتری مرکز این زمین لرزه روی داد.

به گزارش راشاتودی، مرکز سونامی اقیانوس آرام با اعلام مشاهده امواج سونامی پس از این زمین لرزه، پیرامون امواج خطرناک در محدوده 300 کیلومتری مرکز زلزله هشدار داد.این مجمع الجزایر با جمعیتی معادل 17 هزار نفر در محدوده خطر سونامی قرار دارد.

منابع
شبکه خبر
نمناک
جام جم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *