ریشه گیاه ویکتوریا چیست و آشنایی با ویکتوریا

گیاه ویکتوریا و ریشه گیاه ویکتوریا و گیاه دریایی ویکتوریا و نگهداری گیاه ویکتوریا و گیاه آگاو ویکتوریا

ریشه گیاه ویکتوریا چیست

ریشه گیاه ویکتوریا چیست و آشنایی با ویکتوریا

ریشه گیاه ویکتوریا چیست و آشنایی با ویکتوریا و گیاه ویکتوریا، گیاهی از جنس سوسن های آبی است با برگ های سبز بسیار بزرگ که روی سطح آب گسترده شده است. گونه معروف آن Victoria Amazonica است که قطر برگ های آن به ۳ متر و طول ساقه آن به ۸ متر می رسد.

گیاه ویکتوریا

گیاه ویکتوریا

نام این گیاه، به افتخار ملکه بریتانیا (ویکتوریا) انتخاب شده است. این گونه، بومی بخش های کم عمق رودخانه آمازون است. گل هایش در ابتدای باز شدن سفید رنگ هستند و در دومین شب شکوفایی، به صورتی تغییر می کنند. قطر گل ها به ۴۰ سانتیمتر می رسد.

این گیاه بوسیله نوعی سوسک گرده افشانی می کند.

برگ های ویکتوریا می توانند سنگینی اجسام را با توجه به ساختار گیاه تحمل کنند، هر چند که خود برگ شکننده است. در واقع این ساختار گیاه کمک می کند وزن اجسام روی برگ، در همه بخش های گیاه بطور یکنواخت توزیع شود. به این ترتیب هر برگ پهن این گیاه می تواند تا ۳۲ کیلوگرم وزن را تحمل کند.

Victoria Amazonica
نیلوفر آبی بزرگ ویکتوریا
گیاه نیلوفر آبی بزرگ، بزرگترین لیلی آبی جهان است .ریشه اش بیش از 26 فوت طول و برگ و گل می تواند تا رسیدن به 10 پا در قطر رشد کنند. گلهای این گیاه حتی تغییر رنگ میدهد در حالی که گل در شب اول سفید است، روز بعد به صورتی تبدیل می شود صورتی. این گیاه به افتخار ملکه ویکتوریا نامگذاری شده است.

ریشه گیاه ویکتوریا چیست و آشنایی با ویکتوریا

آگاوِ ویکتوریا – رجیون گونه ای کاکتوس بسیار زیبا از جنس Agave در خانواده Asparagaceae بومی مناطق خشک ارتفاعات پایین تر کوه های شرقی Sierra Madre در ایالت Coahuila و همچنین جنوب Nuevo Leon در شمال شرق مکزیک است (دره عمیق و باریک Sierras و مناطق مجاور در جنوب سالتیلو).

زیستگاهاه این گیاه به طور عمده در خاک های آهکی است و در کویر و محیط های نیمه بیابانی و در اطراف دامنه های شیب دار و در نزدیکی صخره های و دره عمیق بیشتر یافت میشود. این گیاه اغلب با جنس Hechtia و bromeliads همراه است. در حالی که آگاوِ ویکتوریا – رجیون در زیستگاه بومی خود در معرض خطر است لکن در بسیاری نقاط جهان کشت آن رایج است.

این گیاه رشد خیلی کمی دارد اما محکم و زیباست . فرمهای منحصر به فرد برگ هایش می تواند تا 45 سانتیمتر قطر داشته باشد ،اما به ندرت بیشتر از 22 سانتیمتر رشد می کند ، پهنای برگ ها 3 سانتیمتر است ، معمولا به صورت تکی رشد می کند برگ های آن سفت و ضخیم ، دارای 3 زاویه مثلثی ، سبز تیره با علامتهای سفید تابان در حاشیه برگها ، برگها بدون تیغ هستند تنها یک تیغ کوتاه سیاه و مرکزی دارند.

در صورتی که گیاه حدودا 20 تا 30 سال سن داشته باشد در تابستان گل می دهد

آگاوِ ویکتوریا – رجیون دارای برگ های بسیار زیبا به طول ۱۵ تا۲۰ سانتی متر و عرض ۳ سانتی متر و به رنگ سبز با حاشیه های سفید بوده که با هم تشکیل یک رُِزت را می دهند. فقط یک تیغ قهوه ای رنگ در نوک برگ ها دارد. در اواسط تابستان گل این گیاه به صورت سنبله ای از میان گیاه بیرون آمده و بین ۲ تا ۴ متر قد می کشد و سپس در انتهایش گل های زرد رنگ زیادی ظاهر می شود. گل دهی این گیاه تقریبا تمام نیروی گیاه را گرفته به طوری که مدت کوتاهی پس از گل دهی گیاه از بین می رود.

به خاکی که خوب زهکشی شود نیاز دارد و آفتاب کامل تا سایه سبک برایش مناسب است اما در ماه های گرم تابستان از آفتاب سوزان دور نگه داشته باشد. در زمستان باید خشک نگه داشته باشد و اگر خشک باشد سرمای زمستان را بهتر تحمل می کند این کار به گیاه جان و نیروی حیرت آوری می دهد . در بهار و تابستان خوب آبیاری کنید و اجازه دهید بین دو آبیاری به طور واضح خاک نمناک باشد. برای داشتن گیاهی شاداب تر با کودهای محلول در آب حاوی پتاسیم بالا و دوبار در سال در فصل بهار و تابستان کود داده شود.

هندی های بومی از آن برای الیاف ، غذا و ساختن نوشیدنی ا ل ک ل ی استفاده می کردند .از الیاف برای درست کردن لباس و طناب استفاده می شد اما بیشتر از این گیاه به عنوان خوراکی استفاده می شود ، برگ های کاکتوس و خود گل هایش خوردنی هستند به صورت کبابی و یا جوشاندن

آفت این کاکتوس، ساس و حشره آردی است

طریقه تکثیر :
توسط بذر و یا پاجوش های به ندرت در آمده در پای ریشه در فصل بهار ، آنها را در خاک نمناک و هوای مه یا نور آفتاب فیلتر شده نگهداری کنید تا بزرگ شوند.

منابع
یوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *