خانه / سرگرمی / گردشگری / آنچه در مورد سفر به روسیه باید بدانیم به همراه نکات و راهنمای سفر

آنچه در مورد سفر به روسیه باید بدانیم به همراه نکات و راهنمای سفر

نکات مهم در سفر به سن پترزبورگ و راهنمای سفر به سنت پترزبورگ و نکاتی برای سفر به روسیه و سفر ب روسیه و ملاحظات سفر به روسیه و قیمت مواد غذایی در روسیه و قوانین ورود به روسیه و نکات سفر روسیه و نکات سفر به روسیه و نکات مهم سفر به روسیه و نکات ضروری سفر به روسیه و راهنمای سفر روسیه و راهنمای سفر به روسیه و راهنما سفر به روسیه

نکات مهم و راهنمای سفر به روسیه

آنچه در مورد سفر به روسیه باید بدانیم به همراه نکات و راهنمای سفر و چندی است که روسیه در میان هموطنانمان به مقصدی محبوب و پرطرفدار تبدیل شده است؛ آژانس های مسافرتی بسیاری تورهای چند روزه تا چند هفته ای به مقصد این کشور برنامه ریزی می کنند و هر یک با هزینه ای متفاوت مسافران را به سوی مسکو و سن‌پترزبورگ می فرستند. این روزها با نزدیک شدن به جام جهانی 2018 روسیه، تب سفر به این کشور بالا گرفته و میزان طرفداران آن افزایش چشم گیری داشته است.

کاخ کرملین مسکو

۱- روسیه به اندازه شنیده هایتان، سرد است

اگر فرصتی برای پوشیدن و استفاده کردن لباس های زمستانی تان نمی یابید، به روسیه سفر کنید… این کشور، به اندازه ای که در توصیفاتش شنیده اید، سرد است. اگر به سرما علاقه دارید، تابستان فصل خوبی برای شما نیست، چرا که در این فصل روسیه آب و هوای خوبی دارد و آن قدرها سرد نیست. اما در باقی فصل ها اگر به روسیه بروید، می توانید از لباس های گرمتان به خوبی استفاده کنید چرا که ممکن است دمای هوا به چند درجه به زیر صفر هم برسد.

سرمای هوای روسیه
photo by Igor G

۲- همانند روس ها راه بروید

روس ها بدون هیچ لبخند و ارتباط چشمی، در آرام ترین حالت ممکن راه می روند. اگر در صف مترو یا اتوبوس، توسط آن ها هل داده شدید، اصلا شگفت زده نشوید، این کار کاملا در این کشور امری عادی تلقی می شود. صرفا سر زدن این رفتار ها از روس ها به خاطر این نیست که آن ها انسان هایی غمگین و خشمگینی هستند بلکه آن ها از شمایی که یک گردشگر هستید، بیشتر عجله دارند… .گاه آن ها چهره ای عبوس دارند و حتی برای عبور عابران از خیابان، ماشین را نگه نمی دارند. اما روس ها خوشحال می شوند که در پیدا کردن راه به شما کمک کنند. پس از پرسیدن سوال نترسید.

همانند روس ها راه روید
photo by Pavel Yablochkin

۳- تعدادی لغت روسی یاد بگیرید

بهتر است قبل از رفتن به این کشور تعدادی لغت پر کاربرد را یاد بگیرید. در روسیه تعداد کمی از افراد می توانند انگلیسی صحبت کنند و این کاملا شما را شگفت زده خواهد کرد. حتی در رستوران ها و هتل ها هم به ندرت می توانید افرادی را بیابید که به خوبی انگلیسی صحبت کنند. برای حل این مشکل و هم زبان شدن با روس ها، می توانید از گوگل ترنسلیت (google translate) هم می توانید استفاده کنید که به نظر گردشگران نجات دهنده ی بسیار خوبی است.

زبان روس یاد بگیرید

۴- در رابطه با روز و ساعت بازدید، تحقیق کنید

در روسیه هیچ استانداردی برای ساعت و یا روز بازدید برای موزه ها و دیگر جاذبه ها وجود ندارد. برای مثال آرامگاه لنین (Lenin’s Mausoleum) که در میدان سرخ این کشور واقع شده، از ساعت  ۱۰ تا ۱ بعد از ظهر باز است و در روزهای دوشنبه و جمعه تعطیل می باشد. قبل از بیرون رفتن اطمینان حاصل کنید که قصد بازدید از چه جاذبه ای دارید و سپس در رابطه با ساعات بازدید آن تحقیق کنید و با توجه به آن ها برنامه ریزی کنید.

در رابطه با روز و ساعت بازدید تحقیق کنید
photo by Elena Dzyuba

۵- آگاه و باهوش باشید

یکی از نگرانی های هر گردشگری، جیب بری دزدها و دزدیده شدن مدارک مهم آن هاست. بنابراین در هنگام بازدید از این کشور حتما حواستان به دور و اطراف باشد. داستان های زیادی در فضای مجازی در رابطه با جیب بری در این کشور وجود دارد. اما به گفته ی گردشگران، این کشور از بسیاری از کشور های اروپایی امن تر است اما باز هم باید شش دانگ حواستان را جمع کنید. پس آگاه و هوشیار باشید. اما این بدین معنی نیست که تمام توجهتان را روی این موضوع متمرکز کنید. برای مثال کیف هایتان را باز و نیمه باز نگذارید و به مردم اطرافتان توجه کنید.

آگاه و باهوش باشید

۶- از قبل برای رستوران رفتن برنامه ریزی کنید

وقتی بیرون از هتل در حال گشت و گذار هستید، پیدا کردن محل مناسب برای صرف غذا، کار سختی به حساب می آید. گرسنگی و پیدا نکردن رستورانی مناسب برای صرف غذا یکی از بدترین و سخت ترین موقعیت هایی است که در تعطیلات و مسافرت رخ می دهد. بدتر از آن این که برای رفع گرسنگی مجبور شوید غذاهایی را بخورید که باب میلتان نیست. بهترین راه حل این است که رستوان های خوب را بیابید و قبل از رفتن به جاذبه ای تصمیم بگیرید که در کدام یک از آن ها غذا نوش جان کنید.

آشنایی بیشتر با غذای روسیه


  • بهترین غذاهای روسیه

رستوران ها روسیه

۷- در رابطه با فرهنگ روس ها تحقیق کنید

یکی از نکات مهم در بازدید از یک کشور خارجی اطلاع از فرهنگ و تابوهای مردم آن کشور است. فرهنگ مردم روسیه آنقدرها هم دور از ذهن نیست و با بسیاری از کشورهای دیگر همخوانی دارد. مسلما در روسیه هم مانند برخی کشور ها لبخند زدن در خیابان بدون هیچ دلیلی خیلی خوشایند به نظر نمی رسد. اما رفتار های دیگری هم وجود دارد که بسیار متفاوتند و باید از آن ها مطلع شوید. برای مثال گذاشتن دست در جیب هنگامی که در کلیسا یا آرامگاه لنین (Lenin’s Mausoleum) هستید، بی احترامی محسوب می شود.

کریسمس در میدان پلس
photo by Roman Evgenev

۸- به شنیده های خود بی اعتنا باشید

به احتمال زیاد داستان های بسیاری در رابطه با برخی از ویژگی های این کشور شنیده اید که سبب شده تا ذهنیتی همراه با ترس نسبت به این کشور داشته باشید اما به گفته ی گردشگران این کشور امن است و شما با اتفاقات عجیبی که در داستان های ترسناک ذکر شده، رو به رو نمی شوید. به روایت های منفی و ترسناک نسبت به این کشور توجهی نکنید و با ذهنی باز به روسیه سفر کنید. مطمئنا با اولین قدم در روسیه محو زیبایی و فرهنگ و غذاهای آن خواهید شد. پس بدون هیچ ترسی برای سفر خود اقدام کنید.

دانشگاهی در مسکو
photo by Alexei Zaripov

۹- در همه حال پاسپورت به همراه داشه باشید.

در هنگام گشت و گذار در روسیه گذرنامه ی خود را به همراه داشته باشید تا در مواقع اضطرای هیچ مشکلی برایتان پیش نیاید زیرا ممکن است از جانب پلیس این کشور باز خواست شوید. راه حل برخی از گردشگران برای این کار این است که کپی مدارک خود را به همراه داشته باشید تا به این روش احتمال گم شدن اصل مدارک را به صفر برسانید.

در همه حال پاسپورت به همراه داشه باشید.
photo by Mark Herreid

۱۰- از نقشه های مترو استفاده کنید

به گفته ی گردشگران، بسیاری از زیبایی های مسکو در زیر زمین قرار دارند. ایستگاه های متروی این شهر با طرح های زیبایی تزیین شده اند که دلتان نمی آید هیچ کدام از آن ها را از دست بدهید. قبل از ورود به ایستگاه ها باید یک سری نکات را بدانید. برای مثال تمامی  کلماتی که در مسیر شما قرار دارد به زبان روسی نوشته شده اند. برای جلوگیری از گم شدن حتما نقشه ای با ترجمه ی انگلیسی تهیه کنید و سپس حروف نوشته شده در ایستگاه ها را با نقشه مطابقت دهید. لازم نیست که حتما روسی بدانید، تنها باید بتوانید که حرف کلمات و رنگ لاین های مترو را با نقشه تطبیق دهید.

یافتن راه آن قدرها که به نظر می رسد مشکل نیست. اگر قبل از ورود به ایستگاه مترو از نقشه استفاده کنید به موقع به مقصد خواهید رسید.

متروهای مسکو

راهنمای سفر به روسیه

۱- شیوه زندگی

بسته به اینکه از کدام کشور به روسیه می آیید ممکن است با دیدن این کشور از فرهنگ مردم آن  شگفت زده شوید! در اینجا شکاف عمیقی بین ثروتمندان و طبقه متوسط مردم وجود دارد که این شکاف در مقایسه با کشورهای اروپای مرکزی خیلی به چشم می آید. وقتی به محیط اطراف زندگی مردم و به خصوص به ماشین های آن ها نگاه کنید این واقعیت را بهتر درک می کنید.

۲- حمل و نقل عمومی

اگر قصد دارید که به مسکو سفر کنید خودتان را برای شلوغی و ازدحام زیاد در سیستم متروی این شهر آماده کنید. رشد جمعیت در مسکو بسیار بیشتر از پیشرفت زیرساخت های آن است. در طول ۲۵ سال گذشته جمعیت مسکو دو برابر شده است در حالی که سیستم حمل و نقل زیرزمینی آن همچنان مانند قبل است. اگر می خواهید در ایستگاه های متروی این شهر گشت و گذار کنید بهتر است که در آخر هفته ها این کاررا انجام دهید چون در طول روزهای شلوغ هفته لذت بردن از معماری زیبای متروی این شهر کار سختی است.متروی مسکوممکن است بخواهید مارشروتکا، مینی بوس هایی که بیشتر خارج از مناطق مرکزی رفت و آمد می کنند را امتحان کنید. هنگام استفاده از این مینی بوس ها حتما مقصد خود را بشناسید و مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید که آن را مستقیما به راننده بدهید چون هیچ بلیط و کارت اعتباری ای در این مینی بوس ها پذیرفته نمی شود.

۳- شخصیت مردم روسیه

راهنمای شخصیت مردم کشور روسیه : خیلی از مردم غربی اعتقاد دارند که روسی ها مردمی خشک و جدی هستند و اصلا لبخند نمی زنند. من نمی توانم این حرف را تایید کنم از نظر من روسی ها افرادی بسیار مهمان نواز و عاشق ارتباط برقرار کردن با دیگران هستند. وقتی وارد حمل و نقل عمومی بشوید می توانید گفته های من را بهتر درک کنید شما در اتوبوس ها به راحتی می بینید که چگونه مردان از روی صندلی بلند می شوند و جای خود را به خانوم ها می دهند، کاری که در اروپا متداول نیست، این نشان می دهد که احترام و ارزش ها در روسیه در مقایسه با کشورهای غربی متفاوت است.

مردم روسیه

۴- راهنما زبان

من به تجربه این را فهمیده ام که هر چه شما بهتر بتوانید در این کشور روسی حرف برنید لحظات شادتر و بهتری را می گذرانید چون می توانید با مردم ارتباط بهتری برقرار کنید. می توانید دیکشنری یا اپلیکیشن های دیکشنری را در گوشی موبایل خود دانلود کنید چون برای ارتباطات شما بسیار کمک کننده است.

۵- راهنمایی در مورد قیمت ها

بسته به اینکه از چه کشوری هستید و چه شیوه زندگی ای دارید ممکن است روسیه را کشوری بسیار گران و یا ارزان ببینید. از نظر من روسیه از بسیاری از کشورهای اروپای غربی یا آمریکایی ارزان تر است. قیمت ها همچنین بستگی به نرخ ارز روبل دارد که معمولا ثابت نیست. سال گذشته که ۴ ماه را در روسیه گذراندم هزینه زندگی برای خارجی ها ۲۰ درصد کمتر از امروز بود.

 

سن پترزبورگ

بعدها اما با فروپاشی شوروی دوباره به همان نام قدیمی یعنی سن پترزبورگ نامیده شد. سن پترزبورگ شمالی‌ترین شهر پرجمعیت جهان است. موقعیت جغرافیایی این شهر باعث می‌شود تا در اوایل تابستان طولانی شدن تابش آفتاب مانع از تاریکی هوا می‌شود و اغلب اوقات شبانه روز هوا یا روشن است یا حالتی گرگ و میش دارد.

سن پترزبورگ

به همین خاطر این شب‌ها را شب‌های سفید می‌نامند که یکی از ویژگی‌های جذاب سن پترزبورگ به شمار می‌رود. بی شک سن پترزبورگ را باید یکی از جذاب ترین شهرهای اروپایی بر شمرد که سفر به آن را می‌توان به هر شخصی توصیه کرد. شهر سن‌پترزبورگ به ونیز شمال (اشاره به رودخانه‌ها و کانال‌های زیاد این شهر)، پالمیرای شمال و پایتخت شمالی روسیه هم مشهور است.

سن پترزبورگ

از نظر میزان هزینه، نسبت به شهرهای دیگر اروپایی ارزان‌تر است و می‌شود با کمی دقت و برنامه‌ریزی صحیح از سفر به این شهر با حداقل هزینه لذت برد. این مطلب برای سفری ۲ تا ۳ روزه تهیه و تنظیم شده است.

  • , , , , , , , , , ,

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *