کاهش سرعت زمین و ایجاد زلزله های شدید در سال 2018

افزایش زلزله در سال 2018 و تاثیر سرعت زمین بر شدت زلزله ها و خبرهای جدید از افزایش زلزله کره زمین و افزایش زلزله در جهان
سرعت گردش کره زمین و تاثیر آن بر زلزله ها

با کاهش سرعت گردش زمین، تعداد زمین لرزه های شدید در سال 2018 افزایش می یابد و محققان هشدار داده اند که سال آتی میلادی میشه شاهد افزایش چشمگیر زلزله های خانمان برانداز در سراسر جهان باشیم. این محققان باور دارند که تغییر سرعت گردش زمین می تواند به فعالیت های لرزه ای شدید منجر شود؛ خصوصاً در مناطق استوایی با جمعیت بسیار بالا. اگرچه نوسانات گردش زمین بسیار اندک هستند و طول روز را در حد یک میلی ثانیه تغییر می دهند، اما می توانند به تخلیه حجم عظیمی از انرژی داخل زمین منجر گردند.

زلزله های شدید در سال 2018

راجر بیلهام از دانشگاه کلورادو متعقد است که ارتباط میان گردش زمین و فعالیت های لرزه ای بسیار زیاد بوده و نشان می دهد که طی سال آتی میلادی باید منتظر افزایش زلزله های شدید باشیم. محققان در تحقیقات خود، زمین لرزه های 7 ریشتری یا بالاتری که از سال 1900 میلادی رخ داده اند را بررسی کرده اند.

هر زمان سرعت گردش زمین دچار کاهشی اندک می شود، شاهد افزایش تعداد زمین لرزه های شدید هستیم

پس از این، مشخص شد که در 5 بازه زمانی، شدت زمین لرزه ها بالاتر از اوقات دیگر بوده است و طی هر یک، بین 25 الی 30 زمین لرزه شدید در سال رخ داده است. در اوقات دیگر، به صورت میانگین هر سال 15 زلزله عظیم رخ می دهد.

محققان در حال جستجوی ارتباطی میان این بازه های زمانی و فعالیت های شدید لرزه ای بودند که کشف کردند هر زمان سرعت گردش زمین دچار کاهشی اندک می شود، شاهد افزایش تعداد زمین لرزه های شدید هستیم. پس از این، مشخص شد که طی یک قرن و نیم پیش، بازه های زمانی 5 ساله ای وجود داشته که سرعت گردش زمین کاهش یافته و همین حالا، زمین در سال چهارم یکی از کاهش های متناوب سرعت گردش خود به سر می رسد.

افزون بر این ها، تشخیص محل دقیقی که این زمین لرزه ها به وقوع می پیوندند سخت است، اما بیلهام و دیگر همکاران او پی برده اند که اکثر زمین لرزه های مرتبط به درازای روز، در نزدیکی خط استوا رخ می دهند. در حال حاضر، حدوداً یک میلیارد نفر در مناطق استوایی زمین زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *