چرا رنگ هواپیما سفید است؟ علت سفید بودن رنگ هواپیما چیست؟

چرا رنگ هواپیما سفید است؟ علت سفید بودن رنگ هواپیما چیست؟ و دلیل رنگ سفید هواپیما دلیل علمی دارد؟ برای مشاهده پاسخ این پرسش ها به ادامه مطلب بروید

علت رنگ سفید هواپیما چیست؟

علت سفید بودن رنگ هواپیما چیست؟ آیا همه هواپیماها سفید هستند؟به گزارش گروه فضای مجازی ایران وی، شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که چرا رنگ اکثر هواپیما‌ها سفید است؟ چرا مهندسان و طراحان از میان رنگ‌های متعدد و شاید جذاب‌تر رنگ سفید را انتخاب کرده‌اند.

در پاسخ این سوال باید گفت: به طور حتم این رنگ طبیعی آن‌ها نیست. احتمالا جالب است اگر بدانید که برای رنگ‌آمیزی هواپیما‌ها حدود ۶۵ گالون رنگ استفاده می‌شود.

رنگ سفید برای هواپیما دقیقا عملکردی شبیه به کرم ضدآفتاب را دارد. این رنگ باعث انعکاس نور خورشید و کاهش گرما می‌شود. این امر علاوه بر خنک نگه داشتن داخل هواپیما و کاهش هزینه‌ها، از هرگونه آسیب‌های ناشی از پرتو‌های نور خورشید زیر جلوگیری کند.

البته فارغ از خنکی هواپیما، رنگ سفید سبب می‌شود تا قسمت‌های پلاستیکی و کامپوزیتی آن از قبیل: فایبرگلاس، فیبر کربن و دیگر قسمت‌ها نیز در برابر تابش نور آفتاب مصون بمانند.

همه آنچه که در بالا ذکر شد استدلال‌هایی مبنی بر علت اصلی انتخاب رنگ سفید برای هواپیماهاست، اما این به این معنا نیست که رنگ‌های دیگر نمی‌توانند جذاب باشند یا در رنگ‌آمیزی هواپیما‌ها به کار روند.

کشور‌هایی همچون آمریکا از همان ابتدا در ساخت هواپیماهایشان از هیچ رنگی استفاده نمی‌کنند. این امر می‌تواند کم هزینه باشد، اما به مرور به دلیل نداشتن لایه محافظ در اثر شرایط آب و هوایی و اکسیداسیون حاصل از واکنش با نور آفتاب، موجب زنگ زدگی و کم رنگ‌تر شدن شود.

مزیت حرارتی

رنگ سفید بهترین منعکس کننده نور خورشید است و تقریبا هر نوری که رویش بیافتد را برعکس رنگ های دیگر، منعکس می کند. به همین دلیل است که معمولا در تابستان ها بهتر است رنگ روشن بپوشید. اگر هواپیما را به رنگی غیر از سفید دربیاورند، نور را به خودش جذب می کند و باعث بالا رفتن حرارت بدنه می شود. این رنگ نه تنها در هنگام پرواز یک مزیت محسوب می شود، بلکه هنگام فرود و پارک هواپیما هم یک مزیت است که باعث می شود موتور هواپیما بعد از فرود روی زمین آفتاب زده و گرم در تابستان ها، زودتر خنک بشود.

لوگو هواپیما

تشخیص بهتر صدمات

سطح هواپیماها معمولا به طور مرتب برای پیدا کردن صدمات و آسیب دیدگی ها بازرسی می شوند. از آن جایی که خراش ها و آسیب های سطحی همیشه رنگی تیره تر از سفید دارند، پیدا کردن آن ها روی رنگ سفید راحت تر و سریع تر از هر رنگ دیگری است. این رنگ همچنین خوردگی های سطح و نقاط نشت روغن را کاملا برجسته می کند که باعث می شود پیدا کردن مشکل بسیار راحت تر باشد. علاوه بر این ها، تشخیص این رنگ در شب و در سوانح دریایی بسیار راحت تر است.

دلیل سفید بودن هواپیما

هزینه رنگ

اگر شما هواپیمایی رنگی در پارکینگ خود داشته باشد و قصد فروش آن را داشته باشید، مبلغی که دریافت می کنید پایین تر از مبلغی است که می توانستید بابت یک هواپیمای سفید رنگ دریافت کنید. از آنجایی که هدف شرکت های هواپیمایی کاهش دادن هزینه ها تا حد ممکن است، انتخاب رنگ سفید یکی از راه های این کاهش هزینه است. علاوه بر آن، این رنگ کاملا ساده و مناسب است و با رنگ لوگو های مختلفی که روی هواپیما حک می شوند در هماهنگی است.  با این وجود تعدادی از شرکت های هواپیمایی از رنگ های ترکیبی برای هواپیما استفاده می کنند.

هواپیمای رنگی

محو شدگی

شرایط آب و هوایی مختلف و ماندن زیاد در آسمان، روی بیشتر رنگ ها تاثیر منفی دارد و باعث کدر شدن یا محو شدن رنگ می شود. در این صورت شرکت های هواپیمایی برای حفظ ظاهر این هواپیماها مجبور به رنگ کردن چند باره ی آن ها هستند. این در حالی است که فرقی نمی کند یک هواپیمای سفید رنگ در چه شرایط هوایی پرواز کند و یا چقدر در آسمان بماند، رنگ سفید هرگز محو نمی شود و به قوت اولیه خودش باقی می ماند.

هواپیما در فرودگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *