ویتامین های لازم برای رشد و تقویت مو و جلوگیری از شکستن ناخن

ویتامین مفید برای تقویت و رشد موی سر و ویتامین های لازم برای رشد و تقویت ناخن و جلوگیری از شکستن ناخن و افزایش رشد و پرپشت شدن موها با خوردن این ویتامین ها با خوردن و استفاده از این ویتامین ها موهای خود را تقویت و پر پشت کنید و هم چنین این ویتامین ها باعث تقویت ناخن شده و از شکستن آن جلوگیری می کند .

ویتامین های لازم برای رشد و تقویت مو

ویتامین های مو و ناخن

ویتامین برای مو و ویتامین برای ریزش مو و ویتامین e برای مو و قرص ویتامین برای مو و مولتی ویتامین برای مو و ویتامین b5 برای مو و ویتامین برای تقویت موی سر و ویتامین ای برای مو و ویتامین مفید برای مو و ویتامین برای رشد موی سر

ویتامین های لازم برای رشد و تقویت ناخن و ویتامین‌ها نه تنها در تقویت سلامت کل بدن نقش مهمی را به عهده دارند، بلکه در ساختار‌ دهی و سالم نگه داشتن مو و ناخن نیز بسیار مؤثر هستند. آیا ویتامین‌های مفید برای ناخن و مو را به خوبی می‌شناسید؟ قبل از صحبت کردن در مورد ویتامین‌های مفید برای ناخن و مو، بگذارید در مورد عواقب کمبود ویتامین‌های مفید برای ناخن و مو، کمی بیاندیشیم. البته، به آسانی می‌توان دید که مو و همچنین ناخن، در صورت کمبود ویتامین، شکننده شده و ناسالم به نظر می‌آیند. در این صورت، کاری که لازمست انجام دهید اینست که ویتامین های حیاتی و مورد نیاز آنها را تامین کنید.

ویتامین برای ناخن و ویتامین برای رشد ناخن و ویتامین برای تقویت ناخن و ویتامین لازم برای ناخن و بهترین ویتامین برای ناخن و ویتامین e برای ناخن و ویتامین برای استحکام ناخن و ویتامین ناخن و ویتامین ناخن و ویتامین ناخن و مو

ویتامین های لازم برای رشد و تقویت ناخن

ویتامین ضروری برای ناخن و مو

یکی از مهمترین ویتامین‌های مفید برای ناخن و رشد مو، که در ابتدا باید به آن پرداخت، ویتامین H است. این ویتامین را گاهی بیوتین (biotin) می‌نامند. در واقع، بدن شما نمی‌تواند این ویتامین را ذخیره کند و توسط باکتری‌هایی که در روده‌ها زندگی می‌کنند، تولید می‌شود. علاوه‌براین، مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، طی تحقیقی نشان داده است که کمبود ویتامین H نادر، اما زمانی که جذب مواد مغذی در اثر بیماری یا مصرف دارو آسیب می‌بیند، به وجود می‌آید. وقتی بدن با کمبود ویتامین H مواجه می‌شود، ناخن‌ها شکننده شده و رشد مو نیز تضعیف می‌گردد. اگر می‌خواهید رشد مو و ناخن‌های سالمتری داشته باشید، باید مکمل‌های بیوتین را که در فروشگاههای محلی مواد سلامت زا یافت می‌شوند تهیه نمایید.

علاوه‌ بر این، لازمست غذاهای حاوی ویتامین H (برنج، زرده تخم مرغ، همراه با شیر)  را بیشتر مصرف کنید.

اگر به دنبال بهترین ویتامین‌های تقویت ناخن و رشد مو هستید، ویتامین C را فراموش نکنید. نمی‌توان منکر شد که این ویتامین برای سلامت تمام بدن بسیار مهم است. این ویتامین، نقش مهمی را در تولید کلاژن ایفا می‌کند که در ساختن ناخن‌ها و مو، همراه با دیگر قسمتهای بدن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود، همانند ویتامین H، بدن نمی‌تواند ویتامین C را تولید کند و باید آن را از غذایی که مصرف می‌کنیم، بگیرد. وقتی به اندازه کافی ویتامین C مصرف نمی‌کنید، میشه با علائمی مانند نازکی و خشکی مو، و همچنین، رشد کند ناخن و مو مواجه شوید. بنابراین، لازمست غذاهایی را که سرشار از ویتامین C هستند، مانند پرتقال، سبزیجات تازه، بیشتر مصرف کنید و یا از مکمل‌های ویتامین C که به آسانی در فروشگاهها یافت می‌شوند، بیشتر بهره بگیرید. نوشیدن آب پرتقال، یا آب لیمو، به شما کمک می‌کند تا مقدار ویتامین C در بدن را افزایش دهید.

اگر مایلید برای حالت دادن به موی خود از ویتامین C استفاده کنید، لازمست روش زیر را دنبال کنید. قبل از هر چیز این مواد را تهیه کنید:

 • یک یا دو عدد موز بسیار رسیده
 • یک قاشق چایخوری روغن نارگیل
 • یک قاشق چایخوری روغن زیتون
 • یک قاشق چایخوری عسل

روش تهیه :

 • ابتدا، موزها را با هم ترکیب کنید تا نرم شوند.
 • سپس، عسل، روغن زیتون، و روغن نارگیل را به خمیر موز اضافه کنید.
 • بعدا، دوباره ترکیب را هم بزنید تا یک مخلوط نرم و یکنواخت به دست آید.
 • ترکیب را به مو و پوست بزنید.
 • در نهایت، بعد از ۵ دقیقه، مو و پوست سر را با آب بشویید.

ویتامین C موجود در این ماسک کمک می کند تا چربی مو را تنظیم کرده و آن را تغذیه کنید.

ویتامین D در فهرست بهترین ویتامین‌های ناخن و مو قرار دارد. ویتامین D به کاهش اضطرات، و ایجاد احساس خوب معروف است. این ویژگی ویتامین D، از ریزش مو، به ویژه زمانیکه به دلیل بالا بودن سطح اضطرات روی می‌دهد، جلوگیری می‌کند. علاوه براین، ظاهر زیباتری به مو می‌دهد و آن را بسیار قوی می‌کند.

در صورت کمبود ویتامین D، نه تنها مو ظاهر زشتی پیدا می‌کند، بلکه ناخن‌ها نیز زیبایی خود را از دست خواهند داد. همانگونه که می‌دانید، ویتامین D نقش مهمّی را در ساخت ناخن‌های بی عیب و نقص ایفا می‌کند. علاوه براین، ویتامین D یکی از مواد مغذی است که برای جذب کلسیم بسیار مهم است، و یکی از فواید کلسیم حفظ سلامت ناخن است. پوسته شدن ناخن بدین معناست که کمبود ویتامین D سطح کلسیم را تحت تاثیر قرار داده است.

برای افزایش ویتامین D در بدن، غذاهایی مانند سالمون، اره ماهی، حبوبات یا قارچ را بیشتر مصرف کرد. و یا می‌توانید شیر کم چرب غنی شده و یا آب پرتقال غنی شده بنوشید. به همین ترتیب، می‌توان مکمل‌های ویتامین D را بعد از مشورت با پزشک مصرف کرد.

 • ویتامین‌های B کمپلکس

وقتی صحبت از بهترین ویتامین‌ها برای مو و ناخن است، اشتباه بزرگی است اگر ویتامین‌های B کمپلکس را نادیده بگیریم. گفته می‌شود که ویتامین‌های B کمپلکس برای کنترل متابولیسم و نیز، نگهداری سیستم عصبی مرکزی بسیار ضروری هستند. با این وجود، مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، طی تحقیقاتی دریافته است که این ویتامین‌ها برای سلامتی مو و ناخن بسیار مفید هستند. در گروه ویتامین‌های B، نیاسین(niacin) و همچنین، B12، که کوبالامین نام دارد، به تقویت مو کمک شایانی می‌کنند.

ویتامین‌های B کمپلکس، نه تنها برای مو، بلکه برای ناخن نیز مفید هستند. درست مانند مو، در صورت کمبود ویتامین B، ناخن‌ها نیز ضعیف می‌شوند. به ویژه، وقتی با کمبود ویتامین B -7 مواجه می‌شوید، میشه ناخن‌های ضعیف و شکننده را تجربه کنید.

غذاهای حاوی این ویتامین عبارتند از: هویج، آواکادو، ماکیان، سبزیجات با برگ سبز تیره، حبوبات، گل کلم، گردو، تخم مرغ، جگر گوساله، و دانه سویا. گاهی اوقات، می‌توان با مشورت پزشک به مصرف مکمل‌های B کمپلکس اقدام کرد.

همانند ویتامین C، ویتامین E نیز یک آنتی اکسیدان قوی در نظر گرفته می‌شود. این ویتامین اکسیداسیون چربی و نیز، اضطرات اکسیداتیو در پوست سر را کاهش می‌دهد. این کار به رشد موی سر کمک می‌کند. علاوه‌براین، ویتامین E، باعث حالت دهی موی سر- از ریشه تا نوک-  شده و آن را براق می‌کند. از طرفی، از آنجا که ویتامین E یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است، از سفید شدن زودهنگام موی سر، و همچنین، مو خوره شدن جلوگیری می‌کند.

علاوه‌براین، ویتامین E، به رفع مشکلات ناخن از قبیل زرد شدن ناخن‌ها، و اختلالات رشد ناخن کمک می‌کند و به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی، رادیکالهای آزاد آسیب زننده به ناخن را از بین می‌برد.

اگر می‌خواهید مقدار ویتامین E در بدن را افزایش دهید، می‌توانید مکمل‌های ویتامین E را بعد از مشورت با پزشک مصرف کنید. بطور کلی، مقدار ویتامین E که توسط موسسه ملی سلامت آمریکا توصیه شده است، ۱۵ میلی گرم در روز است. اگر مایل به مصرف مکمل‌های ویتامین E نیستید، می‌توانید غذاهای بیشتری مانند دانه‌ها، گردو، روغن جوانه گندم، روغن ذرت، و همچنین اسفناج پخته مصرف نمایید. اگر می‌خواهید موی شما قویتر، براق‌تر و زیباتر به نظر بیاید، این روشها را برای تهیه ماسک موی روغن ویتامین E دنبال کنید.

 • ابتدا، روغن گرفته شده از ۲ کپسول ویتامین E را با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. به جای روغن نارگیل، از روغن زیتون نیز می‌توانید استفاده کنید.
 • این ترکیب را به پوست سر و مو بزنید.
 • سپس، پوست سر را به نرمی ماساژ دهید.
 • در نهایت، بعد از گذشت نیم ساعت، مو و پوست سر را مانند همیشه با آب بشویید.
 • این فرایند را یک یا دوبار در هفته تکرار کنید تا زمانیکه نتایج به خوبی برای شما مشهود باشد.
 • ویتامین A

همه مردم می‌دانند که ویتامین A برای بینایی بسیار مفید است. در واقع، ویتامین A یک آنتی اکسیدان قوی است که آن را رتینول می‌نامند. ویتامین A در تولید سبوم سالم یک ماده چرب که توسط پوست سر ترشح می‌شود بسیار کمک کننده است و از ریزش و خشک شدن مو جلوگیری می‌کند. علاوه‌براین، ویتامین A با رادیکالهای آزاد، که میشه باعث ریزش و شوند، مبارزه می‌کند.

علاوه‌براین، اگر از ناخن‌های شکننده رنج می‌برید، ویتامین E در حل این مشکل به شما کمک می‌کند و ناخن‌های شما را سالمتر خواهد کرد. از این رو، باید غذاهای حاوی ویتامین E مانند ماهی قزل آلا، هلو، هویج، کلم بروکلی، کلم سفید، و اسفناج بیشتر مصرف کنید. علاوه براین، هر روز شیر بنوشید. گوشت و تخم مرغ منبع خوبی برای ویتامین A هستند. مصرف مکمل‌های ویتامین A نیز گزینه ایده‌ال دیگری است. مقدار پیشنهادی ویتامین A ،۲۵۰۰۰ IU در روز است. با این وجود، در صورت مصرف بیش از اندازه ویتامین A نیز میشه با مشکل مواجه شوید. بنابراین، قبل از مصرف این ویتامین، بهتر با پزشک مشورت کنید.

ویتامین k را نباید در این لیست فراموش کنید. اگرهر روز به اندازه کافی ویتامین K مصرف می‌کنید، به شما کمک می‌کند تا از برخی از مشکلات ناخن از جمله شکستگی زود هنگام، زرد شدن، و یا شعیف شدن ناخن‌ها جلوگیری کنید.

برای دریافت ویتامین K، باید غذاهایی مانند بروکلی، کلم، اسفناج، کاهو، و کلم بروکسل را بیشتر مصرف کنید. مصرف مکمل‌های ویتامین K نیز مفید است. مقدار توصیه شده ویتامین K ،۵ الی ۶۵ میلی‌گرم در روز بر اساس جنسیت افراد است. علاوه‌براین، ویتامین K برای مراقبت از پوستبسیار مفید است. این ویتامین در درمان برخی از مشکلات پوست مانند تجمع رنگدانه‌ها، به ویژه زیر چشم‌ها، و همچنین، تیره شدن پوست، بسیار مؤثر است.

 

منابع
بانوی شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *