نماز شب قدر چند رکعت است؟ چگونه خوانده می شود؟ چطور بخوانیم؟

نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟ نماز شب قدر چند رکعت است؟ نحوه خواندن نماز قدر شب نوزدهم 19 و بیست و یکم21 و بیست و سوم 23 ، تعداد رکعت های نماز شب قدر مخصوص لیله القدر برای مشاهده آموزش با ما همراه باشید .

نماز شب قدر را چگونه بخوانیم؟

نماز شب قدر را چگونه بخوانیم؟

اصلی ترین نماز شب قدر یا نماز هفت قل هو الله، نماز مستحبی است که خواندن آن در شب‌های قدر سفارش شده است.

نماز شب قدر دو رکعت است. در هر رکعت بعد از سوره حمد، نمازگزار باید هفت بار سوره توحید را بخواند.

بعد از تمام شدن نماز هفتاد مرتبه ذکر «استغفر الله و اتوب الیه» را تکرار کند. به علت تکرار هفت‌باره سوره توحید در این نماز این نماز به نماز هفت قل هو الله مشهور شده است.

شیخ عباس قمی کیفیت نماز شب قدر را از علامه مجلسی نقل کرده

شیخ عباس قمی در مفاتیح این نماز را از علامه مجلسی نقل کرده است. علامه مجلسی نیز در کتاب زاد المعاد بدون ذکرِ سند، حدیثی از پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) نقل کرده است که بر اساس آن حدیث هرکس، نماز شب قدر را بخواند و هفتاد مرتبه ذکر استغفار را بگوید، پیش از آنکه از جای خود برخیزد خداوند خود و والدینش را مورد مغفرت قرار می‌دهد و خداوند گروهی از ملائکه را مأمور می‌کند تا برای او حسنه بنویسند و نیز فرشته‌ای که برای او در بهشت درخت بکارد و قصر بنا کند .

نوع دیگر نماز شب قدر ویژه شب های نوزدهم بیست یکم و بیست و سوم

دیگر نماز اصلی شب های قدر خواندن صد رکعت نماز در هر شب، یعنی 50 نماز دو رکعتی به نیت نماز شب قدر است. مستحب است که در هر رکعت بعد از حمد، سوره توحید خوانده شود. افضل آن است که در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه سوره توحید را بخواند و می تواند به جای این صد رکعت، شش روز از نمازهای قضای خود را بجا آورد؛ بدین ترتیب که از ظهر روز اول شروع نموده و در عشاء روز ششم ختم نماید که سه شب جمعاً سیصد رکعت می شود.

نماز شب قدر را چگونه بخوانیم؟ نماز شب قدر نوزدهم

نماز شب قدر را چگونه بخوانیم؟ نماز شب قدر نوزدهم

نماز دو رکعتی شب قدر

۲ رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت
۲ رکعت نماز برای شادی روح همه درگذشتگان و اسیران خاک و ۲۵ بار گفتن ذکر «اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات»
۲ رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر (ص) و خواندن دعای توسل
۲ رکعت نماز حضرت زهرا (س): در رکعت اول بعد از حمد صد مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید

نماز شب نوزدهم ماه رمضان شب قدر را چطور بخوانم؟
50 رکعت نماز با حمد و 50 مرتبه سوره زلزال (گویا مراد آن باشد که در هر رکعت یک مرتبه سوره زلزال را بخواند زیرا که مشکل است در یک شب قدر 2500 مرتبه سوره زلزله خواندن‏).

نماز شب بیست و یکم ماه رمضان بصورت کامل

نماز شب قدر بیست و یکم ماه رمضان هشت رکعت است که در آن سوره حمد را با هر سوره ای که میسر است باید خوانده شود.
در شب بیست و یکم ماه رمضان حمادبن عثمان بر حضرت صادق (ع) وارد شد. حضرت سوال کرد که غسل کرده اى. عرض کرد بلى. پس حضرت حصیرى طلبید و حماد را نزدیک خویش خواند و مشغول نماز گردید و پیوسته آن حضرت نماز خواند و حماد نیز خود را به آن حضرت چسبانیده بوده و نماز می خواند تا از نمازهاى خود فارغ شدند. پس آن حضرت دعا کرد و جماد آمین گفت تا صبح طلوع کرد. آن جناب اذان و اقامه گفت و بعض غلمان خود را طلبید و پیش ایستاد و نماز صبح خواند در رکعت اول حمد و انا انزلناه و در دوم حمد و توحید خواند و بعد از نماز مشغول به تسبیح و تقدیس و مسلمات شد. پس سر به سجده نهاد و به مقدار یک ساعت به جز چیزى از آن جناب شنیده نشد. پس از آن ، این دعا را خواند: «لا اله انت مقلب القلوب و الابصار»

نمـاز شبهای قدر چگونه خوانده می شود؟ چند رکعت دارد؟

نماز شب های قدر چگونه خوانده می شود؟ چند رکعت دارد؟

نماز شب بیست و سوم ماه رمضان مخصوص شب قدر

نماز شـب بیست و سوم ماه رمضان هشت رکعت است به حمد و هر سوره که میسر شود و طلب استغفار و دعا برای خلق خدا
امام باقر (ع) فرمودند: خدا رزق و روزى کسى که شـب بیست و سوم ماه رمضان را احیا بدارد و در آن شـب، صد رکعت نماز بخواند وسیع گرداند و در مقابل دشمن، او را کفایت کند و از غرق شدن و ویرانى و سرقت، او را پناه دهد و ترس منکر و نکیر را از او مرتفع سازد و از قبرش خارج مى شود، در حالى که نور او براى اهل محشر تلالؤ دارد و نامه عملش را به دست راستش مى دهند و برات آزادى از آتش و از صراط و امان نامه از عذاب به او داده مى شود و بدون حساب و کتاب داخل بهشت مى گردد و در بهشت، رفیق پیامبران و صدیقین و شهدا و صالحین خواهد شد و اینان خوب رفیقانى هستند.

علامه مجلسى فرموده که هر مقدار قرآن که ممکن باشد در این شـب بخوانند و دعاهاى صحیفه کامله را بخوانند، خصوصا دعاى مکارم الاخلاق و دعاى توبه و روزهاى این شبها را نیز باید حرمت داشت و به عبادت و تلاوت و دعا به سر آورد. زیرا که در احادیث معتبر، وارد شده است که روز قـدر در فضیلت مثل شـب قـدر است انتهى.

مطالب مرتبط با این نوشته :

پروفایل شهادت امام علی در شب قدر

عکس پروفایل شب قدر خاص

شعر شب قدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *