عوارض قرص دیکلوفناک چیست و قرص ولتارن برای کاهش درد مفاصل

عوارض خوردن دیکلوفناک و عوارض مصرف دیکلوفناک و عوارض مصرف دیکلوفناک سدیم و عوارض مصرف دیکلوفناک در بارداری و عوارض مصرف دیکلوفناک پتاسیم و عوارض خوردن شیاف دیکلوفناک و عوارض خوردن قرص دیکلوفناک

عوارض قرص دیکلوفناک چیست

دیکلوفناک (به انگلیسی: Diclofenac) یکی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که معمولاً جهت کنترل درد استفاده می‌شود.
دیکلوفناک به عنوان کاهنده درد، تحریک، تورم و خشکی مفصل در آرتریت، نقرس و سایر بیماری‌های روماتیسمی و نیز برای درمان دیگر موارد درد مثل سردرد، درد عضلانی، درد قاعدگی، درد پس از جراحی و زایمان نیز استفاده می‌شود.

عوارض قرص دیکلوفناک

از دیکلوفناک برای کاهش درد، تورم (التهاب) و سفتی مفصلی ناشی از آرتریت استفاده می شود. کاهش این علائم کمک می کند تا بیشتر فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. این دارو به عنوان داروی ضد التهابی غیر استروئیدی شناخته می شود (NSAID).

مکانیسم اثر دیکلوفناک

دیکلوفناک از مهارکننده‌های قوی آنزیم سیکلواکسیژناز است. آنزیم سیکلواکسیژناز باعث تبدیل اسید آراشیدونیک به پروستاگلاندینها می‌شود. حداقل دو ایزوفرم سیکلواکسیژناز وجود دارد: Cox-1 و Cox-2. این دارو با مهار سیکلواکسیژناز تولید پروستاگلاندین‌ها و ترومبوکسان را کاهش می‌دهد و به این روش اثر ضد درد و التهاب خود را نشان می‌دهد.

عوارض قرص دیکلوفناک چیست و قرص ولتارن برای کاهش درد مفاصل

نام تجاری : ولتارن

موارد مصرف دیکلوفناک

اگر تحت درمان یک بیماری مزمن مانند آرتریت هستید، در مورد درمان های غیرداوریی خود و / یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود با پزشک صحبت کنید. همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

File:Diclofenac 3D 2ek.png

نحوه مصرف دیکلوفناک

راهنمای دارویی که توسط داروساز ارائه شده است را قبل از شروع مصرف دیکلوفناک و هربار که دوباره قصد مصرف آن را داشتید، بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را با یک لیوان آب پر (۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید. مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری داده باشد. حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر با مصرف این دارو، ناراحتی معده تجربه میکنید، می توانید آن را با غذا، شیر یا آنتی اسیدها مصرف کنید. با این حال، این کار میشه باعث کند شدن روند جذب دارو و تسکین درد شود، به خصوص اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف نمی کنید.

کل دارو را ببلعید. قرص ها را خرد نکنید، نجوید و یا آنها را نشکنید. انجام این کار می تواند پوشش ویژه بر روی قرص را نابود کند و عوارض جانبی را افزایش دهد.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که میشه مصرف کنید. تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) را به پزشک یا داروساز خود بگویید. برای به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی (مانند خونریزی معده)، از این دارو در پایین ترین دوز موثر برای کوتاه ترین مدت زمان ممکن استفاده کنید. دوز خود را افزایش ندهید و یا آن را بیشتر از نسخه تجویزی استفاده نکنید. برای بیماری های مزمن مانند آرتریت، مصرف آن را همچنان تحت نظر پزشک خود ادامه دهید. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

برای بیماریهای خاص (مانند آرتریت)، میشه قبل از اینکه فواید کامل این دارو تأثیر خود را بگذارند، تا ۲ هفته استفاده منظم طول بکشد. اگر مصرف این دارو را براساس نیاز (نه به طور منظم) مصرف می کنید، به یاد داشته باشید که داروهای مسکن درد اگر در ابتدای بروز اولین علائم درد استفاده شوند، بهترین عملکرد را دارند. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، میشه دارو نیز اثرگذار نباشد.

اگر وضعیت شما بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

با مصرف دیکلوفناک ، ناراحتی معده، حالت تهوع، سوزش سر دل، اسهال، یبوست، گاز، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه میشه رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

دیکلوفناک میتواند فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هر کدام از این عوارض جانبی بعید، اما جدی، رخ دادند به پزشک خود بگویید: تورم دست یا پا (ادم)، افزایش وزن ناگهانی یا غیر قابل توضیح، تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، تغییرات ذهنی / خلقی، مشکل یا درد در بلع، خستگی غیرمعمول.

در صورت وجود هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر میزان ادرار)، سفتی غیرقابل توضیح در گردن.

دیکلوفناک به ندرت می تواند بیماری کبدی جدی (احتمالا کشنده) ایجاد کند. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع / استفراغ مکرر / از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: خارش، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده بود، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط خوردن دیکلوفناک

قبل از مصرف دیکلوفناک ، اگر به این دارو یا به آسپرین یا دیگر ضد التهاب های غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک مطرح کنید. این محصول میشه حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سوابق خود آگاه سازید، به ویژه سوابقی همچون: آسم (شامل سابقه ضعف تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی)، خونریزی یا مشکلات لخته شدن، بیماری های قلبی (مانند حمله قلبی قبلی)، فشار خون بالا، بیماری کبد، پولیپ بینی، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، تکرر ادرار)، سکته مغزی.
با استفاده از داروهای NSAID(ضد التهابی غیراستروئیدی)، از جمله دیکلوفناک، میشه مشکلات کلیوی رخ دهند. در صورتی که دچار کمبود ویتامین، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی باشید، یک فرد سالخورده باشید یا داروهای خاصی را مصرف کنید، احتمال بیشتری وجود دارد مشکل رخ دهد (همچنین به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید). طبق دستور پزشک برای جلوگیری از کمبود آب، مقدار زیادی مایعات بنوشید و در صورت تغییر مقدار ادرار فورا به پزشک مراجعه کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.
این دارو میشه باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. از رانندگی و استفاده از ماشین آلات و فعالیت هایی که مستلزم هوشیاری هستند، خودداری کنید، تا زمانی که مطمئن شوید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید.

دیکلوفناک میشه باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه تنباکو، به ویژه هنگامی که همراه با این دارو ترکیب شوند، میشه خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

این دارو میشه شما را به نور آفتاب حساس تر کند. زمان قرار گیری خود در معرض نور خورشید را محدود کنید. از ایستگاه های برنزه و لامپ های خورشیدی پرهیز کنید. از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و در هنگام خارج شدن از منزل لباس های محافظ در برابر نور خورشید بپوشید. در صورتی که دچار آفتاب سوختگی یا قرمزی / تاول پوستی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سالمندان میشه بیشتر به عوارض جانبی این دارو حساس باشند، به خصوص خونریزی معده و روده، مشکلات کلیوی و بدتر شدن مشکلات قلبی.

زنان در سنین باروری قبل از استفاده از این دارو، باید با پزشک خود (در مورد مزایا و خطرات) (مانند سقط جنین، مشکل حاملگی) صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. این دارو به علت آسیب احتمالی به جنین و اختلال در روند طبیعی زایمان، برای استفاده در سه ماه اول و سه ماهه آخر بارداری توصیه نمی شود.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. در عین حال، هیچ گزارشی از آسیب به نوزادان شیرده وجود ندارد، اما قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
تداخلات دارویی

تداخلات دارویی میشه عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک، مصرف دارو را شروع و متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که میشه با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند والرسارتان، لوزارتان)، کورتیکواستروئید ها (مانند پردنیزون)، سیدوفویر، لیتیوم، متوترکسات، قرص های آب (دیورتیک هایی مانند فورزماید).

این دارو هنگام مصرف با داروهای دیگری که آنها نیز موجب خونریزی می شوند، میشه سبب خونریزی شود. نمونه هایی از چنین داروهایی، داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، “رقیق کننده های خون” مانند را دابیگاتران / انوکساپارین / وارفارین، و غیره هستند.

از آنجا که بسیاری از دارو ها حاوی داروهای ضد درد / کاهش دهنده های تب هستند (آسپرین، NSAID ها مانند سلکوکسیب، ایبوپروفن یا کرتوراک)، تمام برچسب های داروهای تجویزی و غیر تجویزی خود را به دقت بررسی کنید. این داروها شبیه دیکلوفناک هستند و میشه خطر ابتلا به عوارض جانبی آنها را در صورت همراه شدن با یکدیگر افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک شما به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولا در دوزهای ۸۱ تا ۳۲۵ میلی گرم در روز) برای شما آسپرین تجویز کند، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری داده باشد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

فراموش کردن مصرف دارو

اگر دوزی را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید. در صورتی که نزدیک دوز بعدی باشد، دوز قبلی را فراموش کنید و طبق دستور معمول دوز بعدی خود را ادامه دهید. دوز دارو را دو برابر نکنید.

مواظبت از دارو

در ظرفی که محکم بسته شده باشد و در برابر نور، رطوبت و نور خورشید مقاوم باشد، دارو را نگهداری کنید. برای نگهداری در دمای مناسب، با داروساز مشورت کنید یا برچسب محصول را بخوانید. در توالت یا جای مرطوب دارو را نگهداری نکنید. تمام فرآورده های دارویی را از دسترس کودکان و حیوان خانگی دور نگه دارید.

داروها را در توالت و یا در چاه نریزید، مگر اینکه دستورالعمل دارو بدین صورت باشد. زمانی که تاریخ انقضای دارو فرا رسید یا دیگر مورد نیاز نبود، این محصول را از بین ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دفع بی خطر داروی خود، با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی مشورت کنید.

موارد منع مصرف

در بیماران حساس به آسپیرین یا دیگر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی،
در بیماران دچار پورفیری کبدی نباید مصرف شود.
آلرژی به شیر
حول و حوش جراحی عروق کرونر
در بیماران دچار اختلالات کلیوی، کبدی یا قلبی با احتیاط و با حداقل میزان ممکن به‌کار رود. در ضمن وضعیت عملکرد کلیه مرتباً کنترل گردد.
در بیماران دچار زخم معده فعال از مصرف آن خودداری شود. همچنین بیماران با سابقه زخم بهتر است از مصرف این دارو پرهیز نموده و در صورت بروز صدمات معدی – روده‌ای مصرف آن قطع گردد.
این دارو در افراد پیر و همچنین افرادی که سابقه حمله آسم و حساسیتی دارند بااحتیاط مصرف شود.
طی ۲ سال گذشته گزارش‌های متعددی از فلج ناشی از تزریق دیکلوفناک در کودکان زیر ۱۳ سال به مرکز ثبت و بررسی عوارض جانبی داروها ارسال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *