سه شنبه , خرداد ۶ ۱۳۹۹

تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری و حداکثر آمادگی زنان برای بارداری

زمان تخمک گذاری رحم چه موقع است و چه زمانی بهترین موقع برای بارداری است

تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری و حداکثر آمادگی زنان برای بارداری

تخمک‌گذاری به زمانی گفته می‌شود که یک تخمک (یا در برخی موارد نادر بطور طبیعی بیشتر از یک تخمک) از تخمدان آزاد می‌شود و این زمان را “دوره باروری” در سیکل قاعدگی می‌نامند.
هر ماه، یک تخمک در درون تخمدان شما به بلوغ می‌رسد. هنگامی که اندازه آن به حد معینی رسید، تخمک از تخمدان آزاد شده و درونِ لوله‌های فالوپ، به طرف رحم حرکت می‌کند. اینکه در هر بار، کدام تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند، نسبتا نامشخص است. آنچه مشخص است این است که وظیفه تخمک‌گذاری در سیکلهای قاعدگی به صورت منظم و یکی در میان، بین تخمدانها تقسیم نمی‌شود.

چگونه بهترین زمان باروری، با تخمک‌گذاری مشخص می‌شود؟

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک‌گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرمها می‌توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی‌تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک‌گذاری به حیات خود ادامه دهد مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.

اگر در حوالی زمان تخمک‌گذاری آمیزش داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می‌یابد و شما می‌توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوجهای معمولی که می‌توانند به صورت طبیعی بچه‌دار شوند، در هر دوره ۲۰% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا ۸۵% از خانمهایی که بدون استفاده از یکی از روشهای جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یکسال حامله می‌شوند.

شما می‌توانید با تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می‌دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید.

همچنین شما می‌توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیکی زمان تخمک‌گذاری، از بارداری جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که این روش، بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد.

چگونه می‌توانم زمان تخمک‌گذاری و حداکثر آمادگی برای بارداری را تشخیص دهم؟

زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک‌گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمول روز تخمک‌گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.

با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانی که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه‌های تخمک‌گذاری را فرا بگیرید.

تغییر در ترشحات دهانه رحم:

هر چقدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می‌کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.

این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله‌های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

افزایش دمای بدن:

پس از تخمک‌گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین ۰.۴ تا ۱.۰ درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه‌گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک‌گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد، که دمای بدن را افزایش می‌دهد.

زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می‌کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.

پس از تخمک‌گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است،. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک‌گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

درد در ناحیه پایین شکم:

حدودا ۲۰% از خانمها می‌توانند تخمک‌گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز mittelschmerz گفته می‌شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

تستهای پیش بینی کننده تخمک‌گذاری چگونه کار می‌کنند؟

این تستها که در داروخانه ها یا فروشگاههای دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقا قبل از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد، در ادرار شما تشخیص می‌دهند. استفاده از این تستها ساده‌تر بوده و نتایج آنها نیز دقیق‌تر از دماسنجهای BBT است و می‌توانند تخمک‌گذاری را ۱۲ تا ۳۶ ساعت زودتر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در همان ماه اولی که از این تستها استفاده می‌کنید به حداکثر برسانند.

اما این دستگاهها خالی از اشتباه نیز نیستند. در مواردی نادر، آنها وجود LH را ثبت می‌کنند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می‌دهد، یک جواب “مثبت” یا “منفی” است، نه یک عدد. به این ترتیب نمی‌توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتما تخمک‌گذاری انجام خواهد شد؛ در واقع میزان هورمون LH می‌تواند با یا بدون آزاد شدن تخمک، افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون به صورت کاذب نیز اتفاق بیفتد، که دوباره سطح آن کاهش یافته و پس از آن کمی مانده به تخمک‌گذاری مجددا افزایش پیدا می‌کند.

برای به دست آوردن حداکثر دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و پیگیری کنید. با این حال، اگر راهنمای تست به شما می‌گوید که اولین ادرار خود در طول روز را تست کنید، ممکن است بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. ادرار شما در طول شب غلیظ می‌شود، که در نتیجه ممکن است نتیجه تست “مثبت” ولی “کاذب” باشد.

دوره شما از اولین روزی که پریود آغاز می‌شود، محاسبه می‌گردد. در صورتی که دوره شما ۲۸ روزه باشد، تست را از روز یازدهم آغاز کرده و به مدت ۶ روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که شرکت تولید کننده دستگاه توصیه کرده است، ادامه دهید.

در صورتی که دوره شما بین ۲۷ تا ۳۴ روز است، روز تخمک‌گذاری شما ممکن است بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید.

در صورتی که دوره شما نامنظم است، ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از این تست نمی‌تواند آزمون مناسبی برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری در شما باشد.

پربازدیدترین ها

Sorry. No data so far.

۱۲ دیدگاه
 1. سلام خسته نباشید من یک روز بعد از پریودیم مقاربت کردیم و همسرم اسپرمشو داخل رحمم نریخت وکاملا روی دستگاه تناسلی ام بود ایا امکان باردار شدن وجود دارد

 2. باسلام وخسته نباشید من یکسال ازدواج کردم واصلنم جلوگیری نکردم تاحالا بچه دارنشدم لطفأراهنمایم کنید خیلی میترسم.۲۲سالمه.

 3. با سلام من تو دوران عقد هستم این ماه دو هفته تاخیر داشتم چون نگران حاملگی بود ازمایش بارداری دادم عددش صفر بود گفتن منفی چون نگران حاملگی بودم از دکتر درخواست سونوگرافی حاملگی کردم وقتی رفتم سونوگرافی بهم گفتن سونوگرافییت رحم ومضایم هست منم انجام دادم
  حالا میخواستم بدونم اگه حامله باشم تو برگه جواب همین سونو رحم حاملگی رو هم می نویسند یا نه حتما باید سونو برای حاملگی انجام بدم ممنون میشم اگر جواب بدین خیالم راحت بشه

 4. سلام خسته نباشید من ۲۶ سالم دو سال هشت ماه ازدواج کردم جلوگیری طبیعی داشتم اوایل ازدواجم به خاطر اینکه درس میخوندم قرص خوردم خیلی نگرانم که بچه دار نشم با همسرم دو سال اختلاف سنی دارم، پسر عموی پدرم هستن لطفا راهنمایی کنید.

 5. باسلام.من درتاریخ۳۰فروردین ماه پریودشدم و درتاریخ ۱۶اردیبهشت نزدیکی داشتم که با کاندوم بودومتاسفانه کاندوم پاره شد.بلافاصله بعداز۲۰دقیقه قرص اورژانشی خوردم.آیا ممکنه باردارشده باشم؟؟؟

 6. باسلام من یک ونیم سال است ازدواج کردم ولی باردارنشدم شوهرم هم ازمابش داد سالم بودخودمم هم سونوگرافی هم عکس رنگی دادم سالم بودم ولی تابه حال موفق نشدم می شود راهنماییم کنید

 7. سپاس از توضیحات شما.

 8. با سلام.من شش سال است که عقد کردمو چهار سال از عروسیمان میگذرد.از ابتدای عقد به علت پریودی نامنظم تا کنون از قرص استروژن استفاده میکنم.طی سونوگرافی که دو سال پیش انجام دادم،دکتر گفت کیستهای ریز دارم و تنبلی تخمدانو باید هرچه سریعتر برای بارداری اقدام کنم.اما الان بعد از دو سال تصمیم به بارداری گرفتم.با توجه به کیست و تنبلی تخمدان و مصرف شش ساله قرص و سنم که ۳۲ سال است،احتمال بچه دار شدن وجود دارد؟

 9. سلام
  من برای پسر دار شدن بیشتر از ۸ماه رژیم‌گرفتم و‌تو این مدتپریدیم‌هم نامنظم شده با تاخیر ۲۱،۲۵،و در این ماه کلا یک‌ماه پرید نشدم ،و من از روز ۱۱پریدیم کیت تخمک‌گذاری رو‌استفاده کردم اما همش منفی من سه بسته کیت استفاده کردن با دکترم درمیان‌کذاشتم اما درست منو‌راهنمایی نمیکنه همش تو‌یه جمله اره یا نه خلاصه میکنه و در اخر میگه نگران نباش خوب اخه من از رژیم‌خسته شدم بدلیل نخوردن کلسیم‌تمام بدنم‌درد گرفته کلا سیستم بدنم تغییر کردم تورو‌خدا راهنماییم‌کنید خیلی نگرانم ،که‌ایا من تخمک‌گذاری دارم این ماه و‌دقیقا کی روز تخمگ‌گذاریمه ممنون میشم‌منو‌از نگرانی در بیارین

 10. سلام به همه
  من ٢٨ ساله هستم و دو نیم سال از ازدواج مان میشی.در هفته پنجم نینیم سقط شدالان سه ماه میشی که دیگی حمل نگرفته ام میشه رهنمایم کنید ممنون

 11. سلام من ۲۴ سالمه و ۵ ساله که جلوگیری طبیعی دارم و هنوز بچه ندارم الان میخوام باردار بشم ولی پریودیم منظم نیست هیچ وقت دکترم رفتم سونو داد هیچ مشکلی نداشتم اما چون پریودیم منظم نیست نمیتونم بفهمم زمان تخمک گذاریم کی هست اگه میشه راهنماییم کنید چطوری میتونم تشخیص بدم زمان تخمک گذاری رو ؟

 12. باسلام وخسته نباشی
  یک ساله عروسی کردم وجلوگیری نکردم.٢٨سالمه دوره پریودیم ٢۶روزه هست خونریزیم۵روزه هست روز۵پاکم.تمام سونو وآزمایشات و پاپ اسمیر هم انجام دادم مشکلی ندارم بعضی از ماهها ٢تافولیکول دارم سونو انجام دادم..همسرم اوایل ضعیف بود تحت نظردکترالان معمولی خوبه.خواهش میکنم راهنماییم کنین چیکار کنم ؟مشکل ازکجاست جوابم رو بدین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *