تاثیر ماه تولد بر شخصیت افراد و خصوصیات و ویژگی های آنها

پژوهشگران معتقدند روز و ماهی که در آن متولد می‌شوید, فارغ از اینکه در کجای دنیا متولد شده باشید می‌تواند بر وضعیت سلامت‌تان تاثیر بگذارد

پژوهشگران معتقدند روز و ماهی که در آن متولد می‌شوید، فارغ از اینکه در کجای دنیا متولد شده باشید می‌تواند بر وضعیت سلامت‌تان تاثیر بگذارد. اگر می‌خواهید بدانید فصل تولد شما کدام بیماری را به جان‌تان می‌اندازد و حال و هوای روان‌تان را چطور شکل می‌دهد، یافته‌های محققان را که در ادامه آورده‌ایم بخوانید.

بهاری هستید؟

نه اینکه تولد در بهار برای شما تنها بیماری و مشکلات جسمانی را همراه بیاورد اما تحقیقات محققان هنوز به محاسن متولد شدن در این فصل نرسیده و تا اینجا به کشف اینکه بیماری‌هایی بیشتر در کمین بهاری‌ها نشسته منجر شده است. از نظر محققان مبتلا شدن به برخی انواع سرطان، ضعف سیستم ایمنی و تنبلی و کم‌تحرکی می‌تواند حاصل تولد در بهار باشد. گذشته از این، تولد در فصلی خاص می‌تواند بر اشتهای شما در بزرگسالی تاثیر بگذارد. محققان می‌گویند بهاری‌ها بیشتر از متولدان ماه‌های دیگر دچار بی‌اشتهایی عصبی می‌شوند.

ماه تولدتان در مورد جسم و روان شما چه می‌گوید؟

سرطان لنف می‌گیرید

ادعای خطرناکی را مطرح کرده‌ایم! اما باید بگوییم این ادعا را با توجه به یافته‌های پژوهشگران نوشته‌ایم. آنها می‌گویند در بررسی‌های‌شان، تعداد مبتلایان به سرطان لنف (لنفوم غیر هوچگین) در میان متولدان بهار بیشتر بوده است. آنها می‌گویند کسانی که در بهار به دنیا می‌آیند، ۲۵ درصد بیشتر از آنهایی که در ماه‌های پاییز متولد می‌شوند در معرض ابتلا به بیماری‌های مربوط به لنف‌ها قرار می‌گیرند.

تنبل هستید

مدام در باشگاه‌های ورزشی ثبت نام می‌کنید اما بعد از پرداخت هزینه بی‌خیال رفتن به باشگاه می‌شوید؟ اگر متولد فصل بهار هستید دیگر پول‌تان را دور نریزید. محققان می‌گویند متولدان بهار تنبل‌تر از دیگران هستند و بی‌تحرکی در ذات آنهاست. براساس بررسی‌های آنها بچه‌هایی که در نیمه دوم سال یعنی فصل‌های پاییز و زمستان به دنیا‌ می‌آیند، پرتحرک‌تر از متولدان نیمه اول سال هستند.

سیستم ایمنی‌تان ضعیف است

نوزادان متولد بهار به احتمال بیشتری دچار ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شوند. با توجه به بررسی‌های محققان، کسانی که در فروردین‌ماه یا اوایل اردیبهشت متولد می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که دچار آرتریت روماتوئید شوند. درحالی که کسانی که شش ماه بعد به دنیا آمده‌اند، کمتر در معرض چنین خطری هستند. محققان حدس می‌زنند این اتفاق به‌خاطر کمبود ویتامین D دریافتی جنین در ماه‌های آخر بارداری است و جنینی که ماه‌های آخر قبل از تولدش را در فصل‌های سرد و کم‌نور می‌گذراند، بیشتر احتمال دارد که بعد از تولد دچار نقص سیستم ایمنی شود.

علاوه بر این بررسی محققان نشان می‌دهد تولد در فصلی خاص می‌تواند بر اشتهای شما در بزرگسالی تاثیر بگذارد. آنها می‌گویند بهاری‌ها بیشتر از متولدان ماه‌های دیگر دچار بی‌اشتهایی عصبی می‌شوند و البته احتمال کم‌تحرکی متولدان این فصل هم زیاد است  بنابراین این گروه از مردم در مقایسه با دیگران بیشتر نیاز به تحرک و پرداختن به ورزش‌های روزانه دارند.

سرطان پوست می‌گیرید

ملانوم که یکی از خطرناک‌ترین انواع سرطان پوست است، بیشتر در کمین بهاری‌ها نشسته است. محققان می‌گویند کسانی که در فصل بهار متولد می‌شوند، ۲۱ درصد بیشتر از متولدان ماه‌های پاییز در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. آنها تصور می‌کنند قرار گرفتن در معرض میزان بیشتری از اشعه UV در میان متولدان این فصل باعث می‌شود در آینده به بیماری‌های پوستی بیشتر دچار شوند.

مسلم است که شما نمی‌توانید ماه تولد فرزندتان را تغییر دهید اما قطعا می‌توانید با کمک یک متخصص پوست، کرم ضد آفتابی که استفاده از آن برای نوزادان مناسب باشد تهیه کنید و فرزند بهاری‌تان را از خطر ابتلا به این بیماری نجات دهید.

تابستانی هستید؟

برخلاف آنچه تصور می‌شود، تولد در فصل تابستان بیشتر از متولد زمستان بودن بر خلق و خوی افراد تاثیر می‌گذارد. محققان می‌گویند کسانی که در فصل گرم سال متولد می‌شوند، بیشتر دچار نوسانات خلقی می‌شوند و حتی احساس شدید غم را تاجایی تجربه می‌کنند که می‌توانند جان خود را بگیرند. البته تولد در تابستان همیشه دردسرساز نیست.

به گفته محققان بسیاری از بچه‌هایی که در این فصل به دنیا می‌آیند، به‌خاطر زیاد بودن نور شادتر و بانشاط‌تر از بچه‌های دیگر می‌شوند، البته اگر مشکلات روانی که به آنها اشاره کردیم سراغ‌شان نیامده باشد! درحالی‌که ستاره شناس‌ها می‌گویند رابطه زمان تولد و آینده افراد خرافه نیست و تولد در ماه و حتی لحظه‌ای خاص از سال می تواند سرنوشت افراد را زیر و رو کند، پژوهشگران می گویند زمان تولد افراد می تواند وضیت جسمانی و روانی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

احساس افسردگی می‌کنید

تولد در فصل تابستان بیشتر از متولد زمستان بودن بر خلق و خوی افراد تاثیر می‌گذارد. محققان می‌گویند کسانی که در فصل گرم سال متولد می‌شوند گرچه به‌طور کلی بشاش‌تر از دیگران هستند اما اگر به بیماری‌های روانی دچار شوند، این بیماری‌ها را با شدت بیشتری تجربه می‌کنند.

محققان هنوز مطمئن نیستند اما حدس می‌زنند تولد در بهار خطر ابتلا به ‌ام‌اس و دیابت را بالا ببرد. آنها می‌گویند عوامل محیطی مثل سطح ویتامین D، عفونت‌های خاص فصل بهار و تغییرات تغذیه‌ای مادر می‌تواند خطر ابتلا به چنین بیماری‌هایی را بیشتر کند. محققان می‌گویند، نوزادان متولده شده در تابستان و پاییز نسبت به کودکانی که در فصل‌های دیگر سال متولد می‌شوند کم‌وزن‌تر هستند.

نزدیک‌بین می‌شوید

ادعاهای عجیب و غریب محققان تمامی ندارد. آنها می‌گویند احتمال اینکه متولدان فصل تابستان نزدیک‌بین شوند، ۱۷ درصد بالاتر از کسانی است که تولدشان را در زمستان جشن می‌گیرند. با توجه به بررسی‌های آنها احتمال اینکه تابیدن نور زیاد خورشید در ماه‌های اولیه تولد به چشم این نوزادان دلیل نزدیک‌بینی‌شان در بزرگسالی باشد، زیاد است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد تولد در فصل‌های پرنور تنها بر سلامت پوست افراد تاثیر نمی‌گذارد بلکه بینایی‌شان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد و احتمال اینکه متولدان تابستان عینکی شوند و در دیدن فاصله های دور دچار مشکل باشند، کم نیست. درحالی‌که متولدان فصل های کم نورتر، کمتر با چنین خطری روبه‌ررو هستند. البته احتمال اینکه نتیجه این پژوهش با توجه به شرایط جغرافیایی و میزان نور متفاوت باشد هم کم نیست.

رازهایی که ماه تولدتان درمورد شما می گویدمودی می‌شوید

تابستانی هستید و یک لحظه احساس سرخوشی می‌کنید و لحظه دیگر غم‌زده و افسرده به نظر می‌رسید؟ باید بگوییم نوسانات خلقی، هدیه دیگری است که فصل گرما برای متولدانش دارد. محققان دریافته‌اند کسانی که در فصل گرما متولد می‌شوند، به احتمال بیشتری نسبت به متولدان زمستان مودی بوده و خلق ناپایدار را تجربه می‌کنند. به گفته پژوهشگران احتمال اینکه این افراد به‌خاطر ابتلا به نوسانات خلقی تحت درمان‌های روانپزشکی قرار بگیرند کم نیست. پس اگر فرزندتان تابستانی است، بیشتر مراقب حال و هوایش باشید.

کم‌وزن بوده‌اید

بارداری در ماه‌های سرد سال بر شرایط بعد از تولد فرزندان تاثیر می‌گذارد. محققان می‌گویند اگر مادرتان شما را در زمستان در شکم داشته و در تابستان به دنیا آورده است، احتمالا ظریف و لاغر به دنیا آمده‌اید. بررسی‌های پژوهشگران حاکی از این است که بچه‌های تابستانی کم‌وزن‌تر از دیگر نوزادان هستند. البته این موضوع تاثیر چندانی بر وضعیت ظاهری این افراد در آینده نخواهد گذاشت و تنها در روزهای اول زندگی می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

آرایشگر می شوید

محققان انگلیسی می گویند ماه تولد نه تنها بر خلق و خو و سلامت افراد، بلکه بر شغلی که انتخاب می کنند هم می تواند تاثیر بگذارد. بررسی های آنها نشان می دهد که تیرماهی ها بیشتر در گروه روسای شرکت ها جا می گیرند، متولدان مرداد ماه بیشتر در گروه بناها، رانندگان قطار، آرایشگرها و آدم‌هایی که از راه‌های عجیبی معروف می شوند قرار دارند، درحالی‌که شهریوری‌ها بیشتر سیاست مدار می شوند. محققان معتقدند با مطالعه روند زندگی سیاستمداران می‌توان اطلاعات بیشتری درباره آنها به‌دست آورد.

پاییزی هستید؟

حساسیت غذایی می‌گیرید

بچه‌هایی که در فصل پاییز به دنیا می‌آیند، به احتمال ۳۰ تا ۹۰ درصد بیشتر از کسانی که در فصل‌های دیگر متولد می‌شوند در معرض حساسیت‌های غذایی قرار می‌گیرند. احتمال اینکه این افراد در آینده به تخم‌مرغ، شیر یا بادام‌زمینی حساسیت پیدا کنند زیاد است.

گرچه این موضوع می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اما از نظر محققان احتمال اینکه آلرژی پاییزی‌ها به غذا به‌خاطر کمبود ویتامین D دریافتی در روزهای اول زندگی اتفاق بیفتد، کم نیست. چنین کمبودی می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن آنها تاثیر بگذارد و آنها را در معرض مشکلات بعدی مثل آلرژی به مواد غذایی قرار دهد از طرف دیگر تصور می‌شود که کمبود ویتامین D بر مقاومت پوست در برابر نفوذ مواد حساسیت‌زا تاثیر می‌گذارد و کودکان پاییزی به دلیل کمبود این مقاومت بیشتر در معرض ورود مواد حساسیت‌زا به بدن‌شان قرار می‌گیرند.

باهوش‌ترید

اگر در ماه‌های پاییز یا زمستان به دنیا آمده‌اید به خودتان افتخار کنید. محققان می‌گویند کسانی که در شش ماه دوم سال متولد می‌شوند، به نسبت آنهایی که در ماه‌های بهار و تابستان به دنیا می‌آیند باهوش‌ترند و حافظه بیشتری هم دارند. بررسی‌های آنها نشان می‌دهد لوب تمپورال افرادی که در دو فصل پایانی سال (پاییز و زمستان) به دنیا آمده‌اند به نسبت افرادی که در دو فصل اول سال (بهار و تابستان) متولد شده‌اند، فعالیت بیشتری دارد و فعالیت بیشتر لوب تمپورال به بالاتر رفتن هوش این افراد منجر می‌شود.

آسم می‌گیرید

خس‌خس‌های سینه شما ممکن است به‌خاطر روزی و ماهی که در آن متولد شده‌اید گریبانگیرتان شده باشد. محققان می‌گویند بچه‌هایی که در فصل پاییز به دنیا می‌آیند، به احتمال ۱۳ درصد بیشتر از آنهایی که متولد بهار هستند دچار آسم می‌شوند. آنها تصور می‌کنند قرار گرفتن در معرض هوای سرد در ماه‌های اول تولد، می‌تواند فرد را در معرض واکنش‌های آلرژیکی که به آسم منجر می‌شود، قرار دهد.

زمستانی هستید؟

شاید تولد در فصل زمستان شما را با بیماری مهلکی روبه‌رو نکند اما باز هم می‌تواند بر عادات شما یا حال روانی‌تان تاثیر بگذارد. اگر به دنبال ازدواجی آرام هستید و می‌خواهید مردی خوش‌خلق انتخاب کنید، بهتر است به پیشنهاد خواستگارهایی که در زمستان به دنیا آمده‌اند فکر کنید.

اما برای گرفتن چنین تصمیمی باید به دو نکته مهم توجه کنید؛ اول اینکه در خانواده آقای خواستگار، سابقه ابتلا به بیماری اسکیزوفرنیا وجود نداشته باشد، چراکه تولد در فصل زمستان به خودی خود احتمال ابتلا به جنون جوانی را بالا می‌برد، چه برسد به اینکه با ژن ابتلا به این بیماری هم همراه شود. نکته دوم اینکه باید از صبر و تحمل خودتان مطمئن شوید و اگر صبوری زندگی با یک مرد خونسرد را ندارید، بی‌خیال آدم‌های خوش‌اخلاق زمستانی شوید که در کنار خوش‌خلقی، تا حدی خونسرد و بی‌خیال هم هستند.

بیشتر عمر می‌کنید

دلیلش هنوز مشخص نیست اما محققان می‌گویند کسانی که در فصل پاییز متولد می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که به ۱۰۰سالگی برسند. با توجه به یافته‌های محققان، به دنیا آمدن در پاییز طول عمر را بیشتر می‌کند.

در مطالعات آنها افرادی که طی ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (مهر تا اوایل آذر) به دنیا آمده بودند، بیش از سایر افراد به ۱۰۰ سالگی رسیده‌ بودند. این درحالی است که افراد متولد ماه‌های مارس، مه ‌و جولای (فروردین، اردیبهشت و تیر) کمتر از دیگران شانس یک قرن عمر کردن را داشته‌اند.  البته حتی با وجود این ادعاهای محققان، نرسیدن متولدان ماه های دیگر به عمر ۱۰۰ ساله نمی‌تواند دقیقا به معنای مرگ زودرس آنها باشد.

زودتر راه افتاده‌اید

پیش از این به‌خاطر زودتر راه افتادن‌تان به دیگران فخر می‌فروختید و تصور می‌کردید این اتفاق نشانه باهوش بودن‌تان است؟ متاسفیم که باید بگوییم زودتر راه افتادن شما هیچ ربطی به هوش‌تان ندارد و بیشتر تحت تاثیر ماه تولدتان است. محققان می‌گویند بچه‌هایی که در فصل زمستان متولد می‌شوند به احتمال بیشتری نسبت به کسانی که در فصل گرما به دنیا می‌آیند زودتر راه می‌افتند.

با توجه به یافته‌های محققان سن متوسطی که نوزادان شروع به چهار دست و پا رفتن می‌کنند، ۳۱ هفتگی است، در حالی که نوزادان متولدشده در زمستان (که در تابستان شروع به چهار دست و پا رفتن کردند) به‌طور متوسط در ۳۰ هفتگی شروع به چهار دست و پا رفتن می‌کنند و در این مورد تفاوتی میان دختران و پسرها وجود ندارد.

پرداد

3 نظر

  1. همه که دارند میگن “محققان میگویند …” خب یه بار بیاید منبع اصلی این تحقیقاتی که میگید رو اعلام کنید. من که تا حالا هرچی توی مقالات علمی گشتم، چیزی برای تاثیر ماه یا حتی فصل تولد روی شخصیت ندیدم. هرچی بوده تاثیر ماه روی رابطه فرزند و مادر در چند ماه اول و این موارد جزیی بوده. تازه اونم رابطه همبستگی هست نه علت و معلولی. یعنی حتی تحقیقاتی که میگن یکم روی یه مورد جزیی اثر داره، توضیح میدن که این رابطه ربطی به ماه تولد نداره و ممکنه بخاطر عوامل محیطی و فرهنگی و اجتماعی دیگه باشه. بعدشم گیریم اثر داشته باشه، خب ادم رشد میکنه و عوامل دیگری که خیلی اثرات قویتری دارند مثل تحصیلات، اجتماعی شدن و … میان اثر میزارن و اثرات اولیه رو به هر سمتی که خواستن میبرن. پس اصلا چی موند از اصل قضیه. ببینید چی دارید میگید بعد برید توی سایتتون بزنید. ما ایرانیا دوس داریم تقصیر و مسئولیت کارها و رفتارهای خودمونو به دوش عوامل دیگری بندازیم و چی از ماه تولد بهتر.چون نمیتونه جواب بده. بعدشم یه احساس همراهی و همرنگ جماعتی بهمون دست میده چون خب تقریبا یک دوازدهم جمعیت مثل خودمون هستن و خیلی حال آدم خوب میکنه که نه تنها اشکال ما اشکال نیست، بلکه فراگیر هم هست. این تقویت کننده های مثبت هم میان و این باور خرافی را تقویت میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *