آیا خوردن قرص فولیک اسید بر جنسیت جنین تاثیر دارد؟

آیا خوردن فولیک اسید باعث پسردار شدن یا دختردار شدن می شود؟ تاثیر فولیک اسید بر تخمک گذاری و اسپرم مردان چیست؟ خوردن فولیک اسید تاثیری بر رحم اسیدی یا رحم قلیایی دارد؟ با ما همراه باشید

تاثیر قرص اسید فولیک بر اسپرم مردان

سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

تاثیر قرص فولینک اسید بر جنسیت جنین

سوال داشتم در مورد تعیین جنسیت قبل از بارداری. مصرف قرص زینک پلاس قبل بارداری رو جنسیت بچه تاثیر داره؟ و همچنین مصرف فولیک اسید 400mcr رو دختر یا پسر بودن تاثیر میذاره؟

پاسخ خیر، در هیچ منبع علمی تاثیر اسید فولیک و سایر مکمل ها روی جنسیت ذکر نشده. اسید فولیک از ناهنجاریهای جنینی جلوگیری میکند و زینک هم یک مکمل مانند سایر مکمل هاست. بیشتر غذا و زمان نزدیکی روی تعیین جنسیت تاثیر دارد.

تاثیر قرص اسید فولیک بر جنسیت جنین

تاثیر فولیک اسید بر تخمک گذاری

سوال یک سال هست اقدام به بارداری کرده ام، دیابت نوع ۱ دارم با A1c 5/1. هنوز باردار نشده ام. آیا مکمل اینوفولیک بر تخمک گذاری یا کاهش قند تاثیر دارد؟ و فرقش با اسید فولیک چیست؟

پاسخ محتویات و مقدار مکمل را از روی جعبه دارو مطالعه کنید و مقدار آن را با فولیک اسید معمولی مقایسه کنید. فولیک اسید تاثیری بر تخمک گذاری ندارد و به همه خانمها توصیه می شود سه ماه قبل از بارداری مصرف کنند.

تاثیر قرص اسید فولیک بر بارداری زنان

تاثیر فولیک اسید بر اسپرم مردان و بارداری زنان

 

یک ارتباط بین مصرف فولیک اسید و فراوانی ناهنجاری در سلول های اسپرم مردان وجود دارد.اسپرم شامل تعداد غیر طبیعی کروموزوم است  حدود ۱٪ به ۴٪ از اسپرم مرد سالم را که برخی از انواع اختلال از این نوع است مصرف ویتامین B۹ در سنین باروری می‏تواند از بروز نیمی از نقایص لوله عصبی مانند «اسپاینابیفیدا» جلوگیری کند. کمبود این ویتامین در زمان بارداری می‏تواند به کم‏خونی، تولد نوزادنارس و ایجاد نقص لوله عصبی در جنین منجر شود. تا چندی پیش، مصرف اسیدفولیک فقط به زنان باردار توصیه می‏شد که در حال حاضر براساس نتایج تحقیقات انجام‏شده مصرف آن به آقایان نیز توصیه می‏شود. براساس نتایج تحقیقات این ویتامین در تقسیم‌های سلولی نقش بسزایی دارد و حرکت و کیفیت اسپرم را بهبود می‏بخشد.

قرص اسید فولیک و اسیدی و قلیایی شدن رحم

معمولا به تمام خانم‏ها توصیه می‌شود ۶ ماه قبل از بارداری به پزشک زنان مراجعه کنند تا تمام آزمایش‌های روتین و موردنیازشان را انجام دهند. البته در این زمان حتما باید با حضور همسرشان به پزشک مراجعه کنند تا آزمایش‏های لازم هم برای همسرشان و هم برای خود خانم تجویز شود. معمولا یکی از آزمایش‏های تجویزشده به آقایان، آزمایش اسپرموگرام است که در آن حرکت، شکل و تعداد اسپرم‏ها ارزیابی می‏شود. گاهی ممکن است جواب آزمایش در بعضی از افراد غیرطبیعی باشد که می‏تواند علت‏های زیادی داشته باشد. جالب اینکه در مواردی فقط با تجویز انواع ویتامین‏ها مانند زینک، اسیدفولیک و ویتامین D مشکل برطرف می‏شود.

از سوی دیگر، نتایج تحقیقات حتی در روش‏ IVF نشان می‏دهد مردانی که ۳-۲ ماه قبل از بارداری همسرشان، مصرف ویتامین و اسیدفولیک را شروع کرده‏اند کیفیت و شکل اسپرم و توانایی باروری در آنها افزایش می‏یابد. دوز اسیدفولیک مصرفی با توجه به اینکه فرد چه زمانی تصمیم به مصرف آن دارد، متفاوت خواهد بود مثلا اگر خانمی قرار است طی یکی، دو ماه آینده باردار شود مصرف اسیدفولیک ۵ میلی‏گرمی و در آقایان ۱ میلی‏گرمی توصیه می‏شود ولی اگر خانمی تصمیم بگیرد ۶ ماه تا یک سال بعد باردار شود مصرف اسیدفولیک با دوز یک میلی‏گرم و در آقایان هم همان دوز یک میلی‏گرم پیشنهاد خواهد شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.