بررسی علت و دلایل مجرد ماندن و ازدواج نکردن جوانان

 چرا در حال حاضر جوانان ازدواج نمیکنند؟, آیا میدانید دلایل اصلی ازدواج نکردن و مجرد ماندن چیست؟

اگر تا به حال ازدواج نکرده اید و دل تان می خواهد همسر مناسب تان را پیدا کنید، بهتر است اول از همه بدانید که کجای طرز فکر یا رفتارتان مشکل داشته تا بتوانید این مشکلات را برطرف کنید.

زیاد کلاس می گذارید؟
ماجرای زیر را تصور کنید؛ یکی از همکاران تان نیت ازدواج دارد و درباره شما از سایر همکاران شما پرسیده است. شما هم از او خوش تان می آید، اما یک چیزی شنیده اید که باید ناز کرد چون اگر ناز نکنید، دیگران فکر می کنند به دست آوردن شما راحت است! بعد چه اتفاقی می افتد؟ نازکردن را از حد می گذرانید. یاد بگیرید اول از همه با خودتان روراست باشید و بعد با خواستگارتان. اگر واقعا از او خوش تان می آید، لزومی ندارد این قدر غرور به خرج بدهید و کارها را خراب کنید. ما نمی گوییم به خواستگارتان بگویید او را به عنوان همسر آینده می پسندید اما رفتارهایی هم نشان ندهید که دقیقا خلاف این ماجرا را نشان می دهند. مردان پیچیدگی های زنانه را آن طور که باید و شاید درک نمی کنند و این مسئله اذیت شان می کند.

دوران تجرد,مجرد ماندن,دلایل مجرد ماندن

تفکرات قالبی را کنار بزنید
آدم ها در روابط معمولا به سه گروه تقسیم می شوند:
«افراد امن»: که آدم هایی خونگرم و مهربان هستند و محبت و عشق شان را در رفتارشان نشان می دهند.
«افراد نگران»: که مرتبا نگران هستند، مبادا دست رد به سینه علاقه و عشق شان خورده شود.
«افراد دوری گزین»: که دوست دارند تحت هر شرایطی استقلال شان را حفظ کنند و نیازمند محبت به نظر نرسند.

تمام افراد این سه دسته، در نقطه ای از زندگی خود نیاز به متعهدشدن به یک فرد را احساس می کنند و دوست دارند تشکیل خانواده بدهند. مسئله این است که وقتی در ذهن خود، باوری اشتباه در مورد چیزی داشته باشید، در عالم بیرون موارد تایید کننده این باور بیشتر به چشم تان می آید. کافی است سعی کنید باورتان را تغییر دهید و متوجه تغییرات اطراف تان شوید. اگر در کل نسبت به مردان بی اعتماد هستید، مدتی هم ذهنتان را به مردان نجیب، متعهد و درستکار معطوف کنید. با کمی دقت، در میان اعضای فامیل یا شاید در محیط کارتان گزینه مناسبی را بیابید. این گونه متوجه خواهیدشد که این افراد کم نیستند.

ایده آل گراها مجرد می مانند
این اتفاق گاهی برای خانم هایی که در سن ازدواج هستند می افتد؛ آنها چند سال پیش خواستگار خوبی داشته اند و به دلایلی او را رد کرده اند. حالا بعد از چند سال هرکسی را که از راه می رسد با او مقایسه می کنند و دست رد به سینه اش می زنند.
دست از ایده آل نشان دادن خواستگار یا خواستگارهای قبلی تان بردارید و واقعیت ماجرا را دریابید. ببینید از زندگی چه چیزهایی می خواهید، از همسر آینده تان چه می خواهید و این آدم جدید تا چه حد از خواسته های شما را پوشش می دهد. گذشته ها، گذشته و آینده شما را تصمیم فعلی تان می سازد.
در بعضی از موارد ممکن است بعد از مدت زمانی طولانی یک شخص نسبتا ایده آل پیدا شود، اما فرد کاملا ایده آلی در کار نیست. همان طور که شما هم نقص هایی دارید دیگران هم نقص هایی دارند. مسئله مهم این است که ببینید با کدام یک از این ایرادها می شود کنار آمد و با کدام یک نمی شود سر کرد

منتظر نیمه گمشده نشسته اید؟
چه تصوری از این قشنگ تر که یک نفر یک  جای این دنیای بزرگ به شما تعلق دارد و نیمه گمشده شماست؟! هرکسی در دوره ای از زندگی اش این طرز تفکر را مدنظرش دارد. یکی از دلایل این امر می تواند به راحت طلبی افراد در رابطه برگردد. اگر آدمی باشید که حوصله وقت گذاشتن و کار کردن روی رابطه را نداشته باشید، ترجیح می دهید دست روی دست بگذارید و منتظر رسیدن یک آدم ایده آل بمانید.
واقعیت این است که در بعضی از موارد ممکن است بعد از مدت زمانی طولانی یک شخص نسبتا ایده آل پیدا شود، اما فرد کاملا ایده آلی در کار نیست. همان طور که شما هم نقص هایی دارید دیگران هم نقص هایی دارند. مسئله مهم این است که ببینید با کدام یک از این ایرادها می شود کنار آمد و با کدام یک نمی شود سر کرد.

از وابسته شدن می ترسید؟
خیلی از خانم های جوان از وابستگی عاطفی و احساسی می ترسند و به همین خاطر خواستگارها را ندیده و نشناخته رد می کنند. آنها نگران هستند که استقلال شان به رسمیت شناخته نشود و با وابستگی عاطفی به شخص دیگری، موقعیت شان به خطر بیفتد. این مسئله در مورد بسیاری از آقایان هم صدق می کند. آنها هم از اینکه ازدواج کنند و استقلال شان را از دست بدهند، وحشت دارند. در روابط خواه ناخواه مسئله دل بستگی و وابستگی احساسی پیش می آید و بعضی از قوانین دوران تجرد عوض می شوند. مسئله مهم این است که کسی را پیدا کنید که با دلیل و مدرک متوجه شده اید از جهت  این قوانین بیشتر به هم می آیید و هر دوی شما برای هم مناسب هستید.

تجارب ناخوشایند پدر و مادرها
این مشکل برای بسیاری از خانم ها و آقایان پیش می آید، آنها در خانواده هایی بزرگ شده اند که ثبات عاطفی در آنها وجود نداشته است. پدر و مادر مرتب در حال آزاردادن یکدیگر بوده اند و این رفتارها را جلوی بچه ها انجام داده اند.برای همین، حالا که بچه های خانواده به سن ازدواج رسیده اند، به اصطلاح از ریسمان سیاه و سفید می ترسند و برای ازدواج نکردن انواع و اقسام بهانه ها را می آورند. آنها به سادگی از تکرار اشتباهات پدر و مادرشان و حتی تکرار زندگی والدین خود دچار هراس و وسواس هستند و این تردید، مانعی برای انتخاب درست آنها می شود. چنانچه شما هم به خاطر تجربیات تلخ رابطه پدر و مادرتان حاضر نیستید ازدواج کنید، بهتر است هرچه زودتر به یک مشاور مراجعه کنید و مشکل را بدون رودربایستی با او درمیان بگذارید.

تاثیرگذاری در چند ثانیه
می گویند سه ثانیه اول یک دیدار، نقش مهمی در ادامه پیدا کردن یا نکردن آن بازی می کند. از یکی از دوستان معتمد و صمیمی تان بخواهید به شما بگوید موقع ملاقات با دیگران چطور به نظر می رسید؛افسرده؟ زیاده از حد خوشحال؟ پرحرف؟ ما نمی گوییم در برخورد اولیه خود واقعی تان را پنهان کنید و طور دیگری به نظر برسید، بلکه هدف این است که شما خودتان را آن گونه که هستید بشناسید و روی نقاط قوت و ضعف تان کار کنید، به طور مثال اگر پرحرف هستید و این مسئله را دوستان نزدیک تان هم تایید می کنند، به جای ناراحت شدن روی خودتان کار کنید واز حالا به بعد سعی کنید در جلسات خواستگاری بیشتر شنونده باشید تا گوینده.
بخشی از تاثیرگذاری در دیدار اول به آراستگی ظاهر بر می گردد. اگر همیشه عادت دارید لباس های سیاه به تن کنید یا بدون اینکه بدانید، نامرتب به نظر برسید، بد نیست کمی هم به ظاهرتان رسیدگی کنید.

به تو احتیاجی ندارم!
یکی از ترس های بزرگ مردان، شنیدن جواب رد از زبان زنان است که او را به چشم همسر آینده شان می بینند و متاسفانه رفتار خیلی از خانم ها، این ترس آقایان را تشدید می کند. اگر شما هم جزو آن دسته از خانم هایی هستید که بدون آنکه بدانید مرتب به بقیه القا می کنید من از تو بهتر هستم یا وقتی خودم از پس کارهایم بر می آیم چه احتیاجی به تو دارم، بهتر است بیشتر روی این ذهنیت و رفتارهای تان فکر کنید، مردان از دیدن این رفتارها وحشت زده می شوند و جرات خواستگاری کردن را از دست می دهند. هیچ ایرادی ندارد اگر به تنهایی از پس کارهای تان بر می آیید، اما اگر واقعا قصد ازدواج کردن دارید، بهتر است کمی هم روی خوش به خواستگارتان نشان بدهید و طوری القا نکنید که انگار بودن و نبودن او برای شما فرقی ندارد.
منبع:تندرستی/تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *