اوقات شرعی مشهد در آذر ماه 96 و ربیع الاول

اوقات شرعی مشهد و اوقات شرعی مشهد سال 96 و اوقات شرعی مشهد سال ۹۶ و اوقات شرعی مشهد مقدس

اوقات شرعی مشهد در آذر ماه 96 و ربیع الاول و اوقات شرعی به افق مشهد شامل اذان صبح و طلوع آفتاب به افق مشهد، اذان ظهر به افق مشهد و غروب آفتاب و اذان مغرب به افق مشهد است.

اوقات شرعی مشهد در آذر ماه 96 و ربیع الاول

اوقات شرعی مشهد در آذر ماه 96 و ربیع الاول

اوقات شرعی امروز سه‌شنبه

۳۰ آبان ۱۳۹۶ – 2017 November 21

 اوقات شرعی مشهد در آذر ماه 96 و ربیع الاول

اذان صبح به افق مشهد

۰۴:۴۴:۳۰

طلوع افتاب به افق مشهد

۰۶:۱۴:۱۵

اذان ظهر به افق مشهد

۱۱:۱۷:۵۸

غروب آفتاب به افق مشهد

۱۶:۲۰:۰۹

اذان مغرب به افق مشهد

۱۶:۳۸:۵۰

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. واژه مشهد به معنی محل شهادت است. شهر مشهد مجموعه‌ای است از تقابل‌ها. شهری بزرگ با مرکزی جمع و جور و دوست داشتنی. شهری مدرن، دارای فن آوری بالابهمراه پیشینه‌ای پرافتخار و میراث معماری پرجاذبه، یک پایتخت معماری سنتی اسلامی که هنوز در اطراف و اکناف آن آثاری از بازارچه‌های سنتی به چشم می‌خورد. این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

موقعیت جغرافیایی مشهد

این شهر با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، در شمال‌شرق ایران و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضهٔ آبریز کشف‌رود، بین رشته‌کوه‌های بینالود و هزارمسجد واقع است. ارتفاع شهر از سطح دریا حدود ۱۰۵۰ متر (حداکثر ۱۱۵۰ متر و حداقل ۹۵۰ متر) است.

تقسیمات کشوری شهرستان مشهد

در حال حاضر، این شهرستان دارای سه بخش، یازده دهستان و سه شهر است. بخش مرکزی شهرستان مشهد شامل دهستان تبادکان، دهستان درزآب، دهستان طوس، دهستان کارده، دهستان کنویست، دهستان میان ولایت و شهر مشهد است. بخش احمدآباد شامل دهستان پیوه ژن، دهستان سرجام و شهر ملک‌آباد می‌شود. بخش رضویه شامل دهستان آبروان، دهستان پایین ولایت، دهستان میامی و شهر رضویه است.

جمعیت مشهد

از سال ۱۳۵۵، مشهد، پس از تهران، دومین شهر پرجمعیت ایران بود و تا آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵، همین جایگاه را داشته‌است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، جمعیت شهر مشهد در این سال، بالغ بر ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ تن بوده‌است.

زبان و مذهب مردم مشهد

بیشتر مردم  این شهر، مسلمان و شیعهٔ دوازده امامی هستند. این موضوع به‌واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا در این شهر نیز تشدید شده‌است. بااین‌حال، اقلیت‌های دینی دیگری نیز در مشهد وجود داشته یا دارند. زبان مردم آن، زبان فارسی با گویش و لهجهٔ مشهدی است. این لهجه سرشار از واژه‌های کهن و ریشه‌دار زبان فارسی است. لهجهٔ مشهدی یکی از لهجه‌های مهم و تأثیرگذار فارسی به‌شمار می‌آید و به‌نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعران ناماوری چون فردوسی، عطار و خیام است.

 

 

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ این شهر با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین اماممذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.
منابع
ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *