آزاد شدن شهر دیرالزور سوریه از نیروهای داعش و تروریست ها

آزاد شدن شهر دیرالزور سوریه از شر مزدوران داعش و تروریست ها و آزادی کامل شهر دیرالزور سوریه بصورت کامل

استان دیر الزور در نقشهٔ سوریه

شهر دیرالزور کجاست؟

دیرالزور (به عربی: محافظه دیر الزور )، نام استانی در کشور جمهوری عربی سوریه است. استان دیرالزور در مرز سوریه و عراق و در کرانه رود فرات واقع شده‌است. این استان در جریان جنگ سوریه بجز شهر دیرالزور که در اختیار دولت سوریه، راس شمالی این استان و نیمه شمالی مرز استان دیرالزور و استان حسکه که تحت تسلط کردهای سوریه و منطقه ابوخشاب که در اختیار جبهه النصره است، تماماً تحت کنترل داعش می‌باشد.

ارتش سوریه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) به همراه نیروهایی که برای دولت مرکزی مستقر در دمشق می‌جنگند توانست محاصره این شهر را پس از حدود سه سال بشکند.

تلویزیون دولتی سوریه، دیروز جمعه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) از بازپس‌گیری کامل شهر دیرالزور از داعش خبر داد، با این عبارت: «شهر بطور کامل از تروریسم آزادشد».

از شهر دیرالزور در استانی به همین نام و در منطقه مرزی میان سوریه و عراق، بعنوان آخرین سنگر داعش در سوریه نام برده می شود.شهر نفت‌خیز دیرالزور از ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی تا به امروز در محاصره داعش بود. ارتش سوریه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) به همراه نیروهایی که برای دولت مرکزی مستقر در دمشق می‌جنگند توانست محاصره این شهر را پس از حدود سه سال بشکند.به نوشته یورونیوز، «فیصل المقداد» معاون وزیر خارجه سوریه، در آن وقت، شکست محاصره دیرالزور را یک پیروزی استراتژیک خواند.یکی از حربه‌های داعشی ها در جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه استفاده از خودروهای بمب‌گذاری شده بود.جنگنده‌های روسیه با حملات هوایی خود نقش بسزایی در پیشروی های ارتش سوریه و نبرد دیرالزور داشته اند.منبع:آفتاب

 

در پی آزادی کامل شهر دیرالزور به دست نیروهای ارتش سوریه، این نیروها به عملیات خود به سمت جنوب استان ادامه می‌دهند و اکنون در حال پیشروی به سمت شهر بوکمال هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری سانا، ارتش سوریه و نیروهای هم پیمان آن شامگاه روز پنجشنبه توانستند محله‌های باقیمانده در کنترل داعش واقع در شرق دیرالزور را به طور کامل پاکسازی کنند.

شهر دیرالزور، مرکز استان دیرالزور واقع در شرق سوریه بزرگترین شهر در این بخش از سوریه محسوب می‌شد که همچنان بخشی از آن در کنترل داعش بود.

این شهر از آغاز عملیات ارتش سوریه برای بیرون راندن داعش از مناطق شرقی کشور، به محاصره نیروهای دولتی درآمده بود اما نزدیک به 1000 تروریست داعش در مناطقی از شهر موضع گرفته بودند و بیش از شش محله را در اختیار داشتند تا اینکه شب گذشته ارتش توانست این محله‌ها را نیز پاکسازی کند.

با آزادی کامل شهر دیرالزور ارتش سوریه اکنون در حال پیشروی به سوی مناطق جنوبی‌تر استان دیرالزور است و تلاش دارد شهر بوکمال، آخرین پایگاه مهم تروریست‌ها در شرق سوریه را نیز پاکسازی کند. در 24 ساعت گذشته ارتش روسیه با بمباران مواضع داعش با استفاده از بمب افکن‌های خود راه را برای پیشروی نیروهای سوری هموار کرده است.

اگر شهر بوکمال نیز آزاد شود که پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نه چندان دور محقق شود، خاک سوریه به طور کامل از وجود داعش پاکسازی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *