خانه / مذهبی / معانی و خواص سوره ها و دعاها / خواص سوره واقعه و افزایش رزق و روزی حلال

خواص سوره واقعه و افزایش رزق و روزی حلال

خواص سوره واقعه, فواید خواندن سوره واقعه برای افزایش رزق و روزی, دستور العمل خواندن سوره واقعه جهت افزایش رزق و روزی حلال

سوره‌ واقعه پنجاه و ششمین سوره قرآن است

سوره واقعه چه فضیلت و خواصی دارد؟

 سوره واقعه در جزء بیست‌وهفتم قرآن کریم قرار دارد و قسمت کوچکی از اواخر این جزء را در برگرفته است. واقعه تنها نام این سوره‌ی مبارکه است این کلمه در نخستین آیه این سوره مبارکه آمده است.‌ سوره واقعه در «مکّه» نازل شده و داراى ۹۶ آیه است‏.

محتواى سوره واقعه:

در «تاریخ القرآن» از «ابن ندیم» نقل شده که سوره ی واقعه چهل و چهارمین سوره ه‏ایى است که بر پیغمبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله نازل شده قبل از سوره واقعه سوره «طه» و بعد از آن «شعرا» بوده است.

سوره ی واقعه همان گونه که از لحن آن پیداست، و مفسران نیز تصریح کرده ‏اند در مکّه نازل شده است، هر چند بعضى گفته‏ اند آیه ۸۱ و ۸۲ سوره واقعه در مدینه نازل گردیده، ولى دلیلى براى این گفته در دست نیست، و نشانه‏اى در آیات سوره واقعه بر این ادعا وجود ندارد.

 

سوره ی واقعه چنانکه از نامش پیداست از قیامت و ویژگیهاى آن سخن میگوید، و این معنى در تمام آیات ۹۶ گانه سوره واقعه مسأله اصلى است.

سوره واقعه,خواص سوره واقعه,خواص خواندن سوره واقعه

 محتواى سوره واقعه در هشت بخش :

۱- آغاز ظهور قیامت و حوادث سخت و وحشتناک مقارن آن.

 

۲- گروه بندى انسانها در آن روز و تقسیم آنها به «اصحاب الیمین»، «اصحاب الشمال» و «مقربین».

 

۳- بحث مشروحى از مقامات «مقربین» و انواع پاداشهاى آنها در بهشت.

 

۴- بحث مشروحى درباره «اصحاب الیمین» و انواع مواهب الهى بر آنها.

 

۵- بحثى درباره «اصحاب الشمال» و مجازاتهاى دردناک آنها در دوزخ.
۶- ذکر دلائل مختلفى پیرامون مسأله معاد از طریق بیان قدرت خداوند، و خلقت انسان از نطفه ناچیز، و تجلّى حیات در گیاهان، و نزول باران.

 

۷- ترسیمى از حالت احتضار و انتقال از این جهان به جهان دیگر.

 

۸- نظر اجمالى دیگرى روى پاداش و کیفر مؤمنان و کافران.

 

آثار ، برکات و خواص حواندن سوره واقعه :

سوره ی واقعه,تلاوت سوره واقعه,آثار و برکات سوره واقعه

هر کس در هر شب جمعه سوره واقعه را بخواند خداوند وی را دوست بدارد
۱) از فضیلت خواندن سوره واقعه رفع فقر و تنگدستی است

هر کس سوره واقعه را هر شب بخواند هیچ تنگدستی و گرفتاری به او نمی رسد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: سوره واقعه را به زنانتان یاد دهید زیرا آن سوره بی نیاز کنندهاست.

 

در داستان جالبی درباره عبدالله بن مسعود آمده است: عبدالله بن مسعود صحابی بزرگوار رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم بیمار شد. خلیفه وقت، عثمان بن عفان، به دیدار او رفت و ناراحت و نگرانی در چهره او دید از او پرسید: چرا ناراحتی و آه و ناله می کنی؟

 

گفت: گناهکارم. پرسید: چه می خواهی؟ گفت: رحمت خداوند را،

 

پرسید: آیا نیاز به پزشک داری؟ گفت: طبیب حقیقی مرا بیمار کرده است.

 

پرسید: آیا می خواهی کمک مالی به تو بکنم؟ گفت: آن زمان که نیاز داشتم ندادی و اکنون نیازی ندارم.

 

عثمان گفت: پول می دهم برای دخترانت باشد. ابن مسعود گفت: آنها نیازی ندارند. چون به ایشان گفته ام که همواره سوره وقعه را قرائت نمایند که هیچ گاه نیازمند نخواهند شد.

 

۲) سوره واقعه باعث ایجاد برکت در زندگی میشود

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.

 

۳) محبوبیت نزد خدا از فواید سوره واقعه است

امام صادق علیه السلام فرموده است: هر کس در هر شب جمعه سوره واقعه را قرائت کند، خداوند او را دوست دارد و او را محبوب همه مردم می گرداند و هرگز در دنیا ناراحتی، فقر و تنگدستی و آفتی از آفات دنیا به او نخواهد رسید و از همراهان و رفیقان امیرالمؤمنین علیه السلام خواهد بود. و این سوره ویژه امیرالمومنین علی علیه السلام است و هیچ کس در آن شرکت ندارد.

 

۴) یکی دیگر از برکات و خواص سوره واقعه آسانی مرگ و بخشش اموات است

از امام صادق علیه السلام نقل شده است: سوره واقعه دارای منافع و بهره های زیادی است که قابل شمارش نیست. از جمله فواید این سوره آن است که اگر برای مرده ای خوانده شود، خداوند او را می امرزد و اگر برای کسی که در حال احتضار و مرگ است بخواند، مرگ و خروج روحش به اذن خدا آسان می شود.

 

۵)  سوره واقعه باعث آسان شدن زایمان میشود

به همراه داشتن نوشته سوره واقعه موجب آسانی زایمان می شود.

 

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.

 

ختم مجرب سوره واقعه :

خواص سوره واقعه,سوره واقعه,ختم مجرب سوره واقعه

هر کس سوره واقعه را قرائت نماید او از گروه غافلان نیست
۱) جهت برآورده شدن حاجات شرعی و ادای دین

۴۰ شب، هر شب یک بار سوره « واقعه، مزمل، لیل، انشراح» را بخواند و بعد از تلاوت این سوره ها دعای زیر را بخواند. که بسیار مجرب است:

 

«یا رازق السائلین، یا راحم المساکین، یا ولی المؤمنین، یا غیاث المستغیثین، یا ارحم الراحمین، صل علی محمد و آل محمد واکفنی حلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک و بفضلک عمّن سواک، یا اله العالمین و صلی الله محمد و آله اجمعین»

 

۲)جهت زیاد شدن رزق و روزی و وسعت معیشت

از شب شنبه شروع کند و هر شب ۳ بار سوره واقعه را تلاوت کند و استثنائاً در شب جمعه ۸ بار بخواند و این عمل را ۵ هفته اجرا کند و قبل از تلاوت سوره واقعه هر بار این سوره این دعا را بخواند:

 

«اللهم ارزقنا رزقاً حلالاً طیّباً من غیرک استجب دعوتنا من غیر رد و اعوذ من الفضیحتین الفقر و الدّین و ادفع عنّی هذین بحق الامامین الحسن و الحسین علیهما السلام برحمتک یا ارحم الراحمین»

منابع :

بیتوته
niazemarkazi.com

qurangloss.blogfa.com

 • , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  ۶ دیدگاه
  1. سلام امیدوارم تو زندگی جز خدا از کسی کمک نخوایین راستش من خیلی پریشون بودم چون از لحاظ وضعیت زندگیم موقعیتم خوب نیس خداروشکر نسبت به بقیه دوستام خوبم ولی فعلا اوضام بده یک شب تو اوج گریه و پریشونی خوابیدم و در خواب از خدا کمک خواستم که بهم گفته شد شبی سه بار سوره واقعه بخون ! از خواب بیدار شدم تتو نت سرچ کردم و دیدم حل مشکلمو با این سوره جواب داده ! الان سه هفته س دارم میخونم اینو گفتم اعتقادتون فقط به خدا و قرآن باشه انشالله تا هفته پنجم خبر خوش و چیزی که خواستم اجابت بشه و باز براتون اینجا بنویسم فقط هدفم اینه قرآن راه کمک زندگی و معجزس رو تبلیغ کنم انشالله خدا حاجتمو بده و نظرم تا هفته آینده بگم منتظرم دعا کتید مرسی …

  2. با سلام:
   مهندس دبن پرست در کتاب کلیات اسرارو رازهای موفقیت، ص ۱۳۵ نوشته: هرصبح سوره یس و هرشب سوره واقعه را بخوانید و اثرش را پس از ۴۰ روز در زنوگی خود ببینید. .
   از شما دوستان عزیزکه این مطلب بنده را میخوانید تقاضا میکنم حتما امتحان کنید. من هم از فردا شروع میکنم .ان شاءالله همگی حاجت رواباشیم الهی آمین

   (درضمن کتاب مهندس امید دین پرست رو حتما تو سایتش برید و مطالعه کنید خیلی عالیه )

  3. سلام . منظور از شب شنبه یعنی چی. یعنی شبی که فرداش شنبه است (جمعه شب)یا شبی که فرداش یکشنبه است؟

  4. شب شنبه یعنی شبی که فردا ش میشه شنبه

  5. با سلام بخدا قسم اگر کسی اعتقاد به خدا و ایمان به او و اعتماد کردن به او را سر لوحه کار خود قرار دهد و سوره واقعه را بخواند حتما هر چیز از خدا بخواهد به او میدهد بنده به امید خدا و با گفتن بسم الله درب مغازه رو باز میکنم روزیم میرسه شکر امید وارم که تمام کسبه این کار را انجام دهند مال حلال هر یک تومانش صد تومان برکت دارد اقای که زندگیتو از راه حرام بدست میاری فکر عاقبتشو کردی چی بسرت میاد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *