ایران وی | اخبار و عکس بازیگران، آهنگ، مد، روانشناسی

از کجا بفهمیم که حامله هستیم؟

خانم های عزیز توجه داشته باشند چنانچه یکی از نشانه های زیر در شما به وجود آمد و تا مدتی هم پریود نشدید، احتمال اینکه شما باردار شده باشید، وجود دارد.

البته در همه خانمهای باردار این نشانه ها وجود  ندارند. در این حالت برای اطمینان می توانید از تستهای حاملگی خانگی استفاده نمایید.

روش های تشخیص بارداری

اولین  نشانه های که اغلب به آنها توجه می شود عبارتند از:

۱.  حالت تهوع صبحگاهی و سوزش معده

۲.  خستگی مفرط

۳.  انقباض شدید در سینه ها ( همانند انقباض سینه ها در وقت پریود)

۴.  سرگیجه و اختلال در گردش خون

۵.  ادرار کردن زیاد

۶.  مختل شدن رفتار، حساس شدن زیاده از حد و گاهی بدون هیچ علت خاصی گریه کردن

۷.  اختلال در عملکرد روده ها (یبوست و یا اسهال خفیف)

۸.   بروز هوس و یا اشتیاق غیر منتظره

۹.  تهوع و دل زدگی از بو یا مزه غذایی

۱۰.  نرم تر شدن پوست

۱۱.  افزایش ترشح بزاق دهان

۱۲. افزایش ترشح در ناحیه تناسلی

فرموش نکنید که همه این نشانه ها در تمامی خانمهای باردار ظاهر نشده و بروز آن در افراد مختلف ،متفاوت است.

نشانه های بعدی عبارتند از :

۱. قطع شدن عادت ماهانه در خانمها

۲. بالا رفتن دما در بدن

۳. بزرگ تر شدن رحم

۴. حساس شدن اندام تناسلی

۵. تیره شدن سر سینه ها ( قهوه ای )

قطع شدن پرید یا عادت ماهانه در خانمها در اغلب موارد، از نشانه های مطمئن بروز حاملگی می باشد. البته دلایل دیگری نیز چون؛ استرس نیز علت دوم و رایج نیز برشمرده می شود.

از کجا بفهمیم که حامله شدیم؟

حال به بررسی موارد مهم می پردازیم :

حساسیت و تورم در سینه ها

از نشانه های اولیه حاملگی، حساس و دردناک شدن سینه ها به علت افزایش سطح هورمونها در بدن است. درد سینه ها گاهی  شبیه به درد آنها در زمان پریود، یا کمی شدیدتر می باشد. این عارضه بعد از سه ماهه اول دوران حاملگی و سازگاری بدن به تغییرات هورمونی، تا حد زیادی از بین خواهد رفت.

خستگی

ناگهان احساس خستگی ، احساس کوفتگی و ضعف عمومی شدید  و احساس خواب آلودگی می کنید. به درستی مشخص نیست که علت بروز این خستگی های ناگهانی در اوائل حاملگی چیست، اما افزایش ناگهانی سطح هورمون پروژسترون می تواند یکی از عوامل بروز این گونه خستگی ها باشد.

خانم های باردار با ورود به سه ماهه دوم حاملگی، معمولا سرحال تر می شوند و احساس انرژی بیشتری خواهند کرد، اما احساس ضعف و خستگی در اواخر دوران حاملگی باز خواهد گشت، زیرا در آن دوران وزن بدن بالا می رود و نیز به دلایل مختلف امکان خواب کافی وجود ندارد.

خونریزی ناشی از لانه گزینی

ممکن است برخی از خانمها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم پس از باردار شدن (یعنی تقریبا همزمان با زمان پریود بعدی)، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی داشته باشند.ممکن است  این خونریزی به دلیل  ورود تخمکِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم باشد، اما دلیل قطعی آن مشخص نیست. حرکت تخمک لقاح یافته به سمت رحم، ۶ روز پس از بارور شدن شروع می شود و هنگامی که  می خواهد در دیواره رحم مستقر شود، خونریزی  مختصری اتفاق می افتد.

این خونریزی بسیار کم و به صورت لکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز می باشد و به مدت  یک یا دو روز طول خواهد کشید. چنانچه خونریزی یا لکه بینی، مخصوصا اگر با درد  همراه باشد،به  پزشک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است دچار بارداری خارج رحمی شده باشید.

حالت تهوع یا استفراغ

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  در بیشتر خانمها،حالت  تهوع  صبحگاهی تا یک ماه پس از باردار شدن رخ نمی دهد. بعضی از خانمها هیچ گاه این حالت را تجربه نمی کنند. اما حالت تهوع در برخی از خانمهای حامله، بسیار زودتر آغاز می گردد؛ همچنین این تهوع ممکن است فقط هنگام صبح  رخ ندهد. عارضه ویار بارداری ممکن است صبح، ظهر یا حتی شب نیز ایجاد شود.

بیشتر خانمهایی که دچار حالت تهوع هستند، با آغاز سه ماهه دوم بارداری، به کلی بهبود می یابند. شدت این حالت در بقیه خانمها نیز در ماه چهارم یا پنجم بارداری کاهش می یابد.

افزایش حساسیت نسبت به بو

برخی از خانم ها در  اوائل دوران حاملگی احساس خوشایندی نسبت به برخی بوها، ماند بوی ساندویچ یا حتی یک فنجان قهوه ندارند؛ و گاهی  برخی از بوهای خاص موجب بروز حالت تهوع در آنها شود. این حالت ممکن است به دلیل افزایش سریع میزان هورمون استروژن در بدن خانم های باردار باشد، اما این تنها یک احتمال است و علت قطعی آن مشخص نیست. برخی از خانم ها ممکن است از غذاهایی که قبلا بسیار دوست داشته اند، اکنون حالشان ا را به هم بزند؛ این امر کاملا طبیعی می باشد!

نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوائل بارداری باعث بروز حالت نفخ می شوند؛ این حالت مشابه با وضعیتی است که بعضی از خانمها قبل از آغاز پریود ماهانه خود دارند. به همین دلیل، با اینکه در اوائل حاملگی هنوز رحم شما بسیار کوچک است، اما احساس می کنید که دور کمر لباسهایتان برای شما کوچک شده است!

تکرر ادرار

مدت کمی پس از باردار شدندچار تکرر ادرار می شوید. به این دلیل که در دوران بارداری، حجم خون و مایعات در بدن شما افزایش می یابند، بابراین حجم زیادتری از مایعات به کلیه ها و در نهایت به مثانه شما وارد می گردند.

این حالت  معمولا از هفته ششم بارداری شروع می شود و در طول دوران حاملگی ادامه دارد یا حتی وخیم تر نیز می شود، زیرارحم در حال رشد نیز فشار بیشتری بر روی مثانه وارد خواهد کرد.

تاخیر پریود

چنانچه زمان پریود شما معمولا منظم بوده اما این بار به موقع شروع نشده ، می توانید قبل از آنکه سایر نشانه های فوق را مشاهده کنید، از تست حاملگی استفاده کنید. اما اگر قاعدگی منظمی نداشته اید یا اینکه زمان پریودهای قبلی خود را فراموش کرده اید، تهوع، حساسیت پستانها یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی در شما باشند.

بالا رفتن دمای پایه بدن

اگر دمای بدن خود را یادداشت می کرده اید سپس متوجه شدید که این دما به مدت ۱۸ روز در مقدار بالاتر از معمول باقی مانده است، احتمالا باردار شده اید.

نتیجه مثبت تست حاملگی خانگی

علی رغم تبلیغاتی که روی جعبه این تستها شده است، بیشتر آنها فقط تا یک هفته پس از موعد پریود بعدی می توانند حاملگی را تشخیص دهند. بنابراین اگر زودتر از این موعد از این تستها استفاده شود و نتیجه منفی باشد، بهتر است چند روز بعد دوباره تست انجام شود. البته اگر شخص پریود نشده باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  بعد از آنکه جواب یکی از این تستها مثبت شد، به پزشک مراجعه کنید. البته هنوز هم مطمئن ترین روش اثبات بارداری،  انجام آزمایش خون و اندازه گیری -hCGβ می باشد.

تست حاملگی:

انجام تست ادرار و خون تست تشخیصی ادرار که پس از ۱۰ تا ۱۲ روز از تشکیل آمبریون می تواند جواب قطعی و درستی را بدهد.

هنگامی که آمبریون (لقاح تخمک با اسپرم و تشکیل سلول تخم یا آمبریون) در رحم عمل  جایگزینی انجام دهد ، ترشح هورمون  HCG  بالا رفته ودر رحم یک زن سالم در طی دوران حاملگی این هورمون ساخته می شود و مقدار بسیار کمی در خون یا ادرار ظاهر می شود. در  زنان باردار با دوقلو و یا چند قلو مقدار این هورمون از ابتدا ، زیادتر است.

آزمایش تشخیص خون:

بهترین آزمایش تشخیص حاملگی است.

وقتی که حاملگی ثابت گردید، پزشک متخصص زنان با انجام سونوگرافی می تواند ، تصویرواضحی از داخل رحم، شکل آمبریون و اندازه و چگونگی قرار گرفتن آن در اختیار شما قرار دهد.

 

12 نفر تاکنون در مورد این مطلب نظر داده اند

sahar در تاریخ: خرداد ۱۳۹۴ گفته است:
ساعت ۱۴:۲۲

عشق کودک دارم می خوام یاد بگیرم

سولماز در تاریخ: آبان ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۱۰:۴۳

با سلام
من ۱۹سالم الان ۵ماه که ازدواج کردم قبلا پریودی نامنظمی داشتم که بعد ازدواجم کمی منم تر شد که ی دوره دوباره عقب انداختم دکتر گفتند که هیچ مشکلی ندارید و کیست هم ندارید و کم خونی شدید داریدبهم پرژسترون که با خوردنشون پریود شدم و بعداز پریودیم طبق دستور پزشک شبی یک عدد متفورمین و فولیک اسید میخوردم ..الان یهفته از پریودیم میگذره دل درد و کمر درد خفیف دارم قلبمم و سینمم کمی تیر میکشه ایا ممکن که با خوردن قرص ها باردار شده باشم

Tina در تاریخ: آبان ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۱۶:۲۴

سلام چطور از این کیتای تخمک گذاری استفاده کنیم من هردفعه استفاده کردم خط بالاش پررنگ خط پایینش کمرنگ بود یعنی من اصن تخمک آزاد نمیکنم لطفا جواب بدین

افسون در تاریخ: آذر ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۲۱:۵۲

سلام‌خدمت شما و دوستان . سه ماهه که اقدام کردم به بارداری این ماه هم یه هفته مونده به پریودیم اصلاتحمل ندارم تا اون روز موعود ‌‌… چند روز حالت تهوع دارم شدید دوروز پیشم زیره دلم درد میکردش شدید …. خیلی دوس دارم زود باردارشم … چطور بفهمم الان باردارم ؟؟

شهلا در تاریخ: آذر ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۱۷:۰۵

سلام من بعضی ماه یکی دو روزپریودم عقب می افتادامااین چندماه اخیرمنظم بودالان هشت یا نه روزازوقت پریودم میگذره فقط احساس میکنم تکررادرارم زیادشده وبعضی موقع دل دردخفیف وپادرددارم مثل زمان پریود گاهی اوفات ازناحیه زیرشکم تیرمیکشه البته یه روزبعدازمان پریودم تست کردم منفی بودحالا چیکاربکنم باتشکر.

Shokofeh در تاریخ: دی ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۱۱:۰۹

با سلام من دوران پریودی منظمی ندارم و همیشه از موقع پریودیم دو با سه رو ز زودتر میشم اما اینبار علایم پیودی کمتری دارم اما درجه حرارت بدنم بالا رفته ترشحات شفافی دارم نوک سینه عام طوری درد می کنه ک لباس زیر اذیتم می کنه شب ها تو حالت های یه طرف از پهلوهام خیلی تیر میکشه بی بی چک زدم ولی منفی شد بهم کمک کنید یعنی من بارداری درضمن دو یا سه روز مونده تا پریودی بعدیم من شب ها خیلی ترش میکنم لطفا جوابم رو بدید ممنون

fatemeh در تاریخ: دی ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۱۷:۱۰

سلام من سکس از پشت داشتم یه بار دردوران پریودی هردوبار از پشت بعدش چندبار حالت تهوع داشتم از اون موقعه به بعدهم همش دل درد دارم پریودیم کلا نامنظم بوده از قبل الان استرس دارم نکنه حامله شده باشم لطفا کمکم کنید ممنون

Asal در تاریخ: بهمن ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۱۵:۳۲

سلام، من ۵ ماهه که ازدواج کردم پریودی نامنظم دارم و همه ی ماه ها عقب میندازم ، الان ۸ روز از موعد پریودیم میگذره روز هفتم هم از بی بی چک استفاده کردم ولی منفی بود، یعنی من باردارم با این که هیچ نشانه ای ندارم ؟؟؟ اگه ممکنه کمکم کنید ، مچکرم

سردرگم در تاریخ: بهمن ۱۳۹۵ گفته است:
ساعت ۰۱:۵۹

سلام.من یه سالو نیمه ازدواج کردم.حالت تهوع صبحگاهی..سرگیجه.نفغ.خستگی درد زیرشکم.و…رو دارم امکان بارداری هس؟میترسم برم آزامیش منفی باشه

Mina در تاریخ: فروردین ۱۳۹۶ گفته است:
ساعت ۰۹:۰۷

سلام من کم خونم شوهرمم مشکل خون داره یعنی میشه بایکبار بعد از پریودی حامله شد البته عفونتم دارم

rahelw در تاریخ: فروردین ۱۳۹۶ گفته است:
ساعت ۱۲:۴۰

سلام من رابطه جنسی نداشتم ولی لاپایی داشتم نامزدم وقتی ارضا میشد خودشو میکشید عقب ک یوقت ابش نریزه روی من ولی بااین حال میترسم ک حامله باشم چون دقیقا نمیدونم که احتیاط کرده یان دوره ی پرویدم عقب افتاده خیلی استرس دارم خیلی مطالب خوندم ک قبل ارضا شدن مرد احتمال وجود اسپرم باشه میتدسم همونم یوقت اتفاق بیفته لطفا راهنماییم کنید

فاطمه در تاریخ: فروردین ۱۳۹۶ گفته است:
ساعت ۱۲:۲۸

سلام خسته نباسید من ۱۹ سالمه با دوست پسرم رابطه داشتم اما جدی نبوده امااون ابش رو روی کمرم میریخت الان دوماه هست پریود نشده ام اما من از اول عادت ماهیانه ام ب طور منظم نبوده . ب نظرتون چیکار کنم؟ احتمال حاملگی هست؟ می ترسم احتیاط نکرده باشه خیلی استرس دارم
ب نظرتون از بی بی چک استفاده کنم ؟

نام:
ایمیل:
توضیحات:

تاریخ : ۱۷ دی ۱۳۹۳

بازدید : بازدید : 105,822

دسته بندی:
بارداری
کانال تلگرام

@ تمامی حقوق برای صاحب سایت ایران وی محفوظ است .

کپی برداری از مطالب این سایت ، به هر نحوی بدون کسب اجازه از مدیر سایت ممنوع می باشد.